Ropný exit. Těžařský gigant BHP zvažuje prodej energetických aktivit

Těžařský gigant BHP zvažuje, že se zbaví aktivit v oblasti ropy a plynu. V budoucnu už by za ně kvůli opatřením na ochranu klimatu nemusel dostat tak dobrou cenu.
Největší světová těžařská společnost BHP Group zvažuje, že se zbaví energetických aktiv, jejichž hodnota by mohla činit více než 15 miliard dolarů (zhruba 327 miliard korun). Tento krok by urychlil odchod podniku od fosilních paliv, píše agentura Bloomberg s odvoláním na zdroje obeznámené se situací.
Zdroje agentury uvedly, že BHP se chce aktivit zbavit, dokud je možné je prodat za dobrou cenu. Dodaly nicméně, že úvahy o prodeji jsou teprve v počáteční fázi a žádné konečné rozhodnutí zatím nepadlo. „BHP nekomentuje zvěsti a spekulace,” reagovala na dotaz Bloombergu firma.
Těžařské podniky po celém světě nyní čelí rostoucímu tlaku ze strany akcionářů, aby podnikaly kroky k ochraně klimatu a snižovaly svou uhlíkovou stopu. BHP již v roce 2018 prodala britské ropné společnosti BP své aktivity v oblasti těžby ropy z břidlic za více než deset miliard dolarů.
BHP na rozdíl od velkých ropných společností není závislá na ziscích ze svých energetických aktivit. Má totiž mnohem rozsáhlejší aktivity týkající se železné rudy a mědi.
Automobilky v Česku vyrábí pod svými kapacitami, zdaleka nedosahují předpandemických čísel. Poptávka po vozech je, výrobu ale brzdí nedostatek dílů.
Automobilky vyrábí pod své možnosti. Chybí jim díly i lidi
Zprávy z firem
Členové kartelu OPEC a jejich spojenci z řad tradičních těžařů v čele s Ruskem se včera dohodli na postupném koordinovaném navyšování těžby. Čeští řidiči se tak dočkají zastavení citelného nárůstu cen pohonných hmot z posledních týdnů, ba jejich zlevnění.
Lukáš Kovanda: Ropní těžaři ukončili hádky. Potěší to i české řidiče
Názory
Brusel představil revoluční zelený balíček. Důsledek? Zdraží auta, letenky, bydlení i elektřina.
Lukáš Kovanda: Zelené ambice Bruselu jsou střelou do vlastní nohy
Názory
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.