Ropný gigant ExxonMobil kvůli odchodu z ruského trhu odepíše čtyři miliardy dolarů

Americký těžební gigant ExxonMobil se stejně jako stovky dalších firem západního světa kvůli ruské invazi na Ukrajinu rozhodl opustit ruský trh a svůj obří ropný projekt Sachalin-1. Ale bude to stát čtyři miliardy dolarů, uvedla firma v prohlášení k výsledkům za první čtvrtletí. Chuť si zkusí spravit v Guyaně, kde investuje deset miliard dolarů.
Exxon Mobil Corp. očekává, že odepíše až čtyři miliardy dolarů z těžby ropy v projektu Sachalin-1 na stejnojmenném ostrově v Rusku, protože společnost po invazi na Ukrajinu hodlá stejně jako další frmy z Evropy či Spojených států opustit ruský trh. Exxon se minulý měsíc rozhodl ukončit své desítky let trvající vztahy s Ruskem kvůli mezinárodním sankcím a tomu, co generální ředitel společnosti Darren Woods popsal jako „zbytečné ničení“ na Ukrajině.
Američtí giganti opouští Rusko. Svoje aktivity tam ukončila těžařská společnost ExxonMobil, Boeing přerušil technickou podporu leteckým společnostem. A své aktivity kvůli invazi na Ukrajinu omezil i Nike, Google, Apple či American Express.
Boeing, Exxon nebo Nike. Americké firmy bojkotují Putinovo Rusko
Zprávy z firem
Sachalin-1 je považován za inženýrský zázrak, neboť v roce 2005 poprvé zahájil čerpání ropy do barelů ze subarktických polí. Na projektu spolupracují čtyři společnosti – Exxon a japonská Sodeco mají po třiceti procentech, ruský státní Rosněft a indická ONGC po pětině. Loni projekt produkoval asi 227 tisíc barelů denně, jeho součástí jsou i dva ledoborce, aby udržela export během zimy. Postupem času se však Rusko v globálním portfoliu společnosti Exxon stalo méně důležitým, poznamenala agentura Bloomberg.
Akcie Exxonu na prohlášení reagovaly jen mírně a dopoledne se prodávaly na burze v New Yorku za zhruba stejných 83,07 dolaru za kus.
Ceny ropy pokračují v růstu a při asijském obchodování vystoupily na další sedmileté maximum. Na trhu se zvyšují obavy z přerušení dodávek kvůli sankcím uvalených na ruské banky v souvislosti s prohlubujícím se konfliktem na Ukrajině. Obchodníci se snaží hledat alternativní zdroje ropy, trh je však napjatý.
Ceny ropy katapultovaly sedmileté maximum
Money
Exxon Mobil uvedl, že vyšší ceny ropy posílily v prvním čtvrtletí zisk z jeho těžařského segmentu až o 2,3 miliardy dolarů ve srovnání s posledními třemi měsíci roku 2021. Růst zemního plynu přidal až 400 milionů dolarů.
Ropný gigant také v samostatném prohlášení uvedl, že učinil konečné investiční rozhodnutí o výstavbě Yellowtail v hodnotě deset miliard dolarů u pobřeží Guyany poté, co obdržel vládní a regulační schválení. Projekt je čtvrtý a největší v oblasti známé jako Stabroek Block a očekává se, že od roku 2025 bude čerpat asi 250 tisíc barelů denně.
Druhý březnový týden byl pro investory a obchodníky opět výživným. Zejména ceny komodit se úplně zbláznily, ropa atakovala hodnoty kolem 135 dolaru za barel (Brent), plyn také nezahálel a jeho cena se na krátký čas podívala až na hodnoty kolem 345 eur za megawatthodinu. Takto silné energetické nabídkové šoky světové ekonomiky dlouho nepamatují a za vším hledejme probíhající konflikt na Ukrajině.
Týden tradera: Panický výprodej, tištění peněz a inflace
Názory
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.