Ropný gigant ExxonMobil žaluje akcionáře usilující o ochranu klimatu. Podkopávají byznys

Americký ropný gigant ExxonMobil žaluje americké a nizozemské akcionáře, kteří aktivistickým způsobem usilují o ochranu klimatu. Cílem žaloby je zabránit, aby se o návrhu těchto akcionářů hlasovalo na květnové valné hromadě.
Žalovanou stranou jsou společnosti Follow This a Arjuna Capital. Exxon tvrdí, že tito akcionáři jsou „vedeni extrémní agendou” a že jejich opakované návrhy nejsou v zájmu investorů, uvedla agentura Reuters.
Společnosti Follow This a Arjuna Capital se podle Exxonu staly jeho akcionáři pouze proto, aby prosazovaly změny prostřednictvím akcionářských návrhů, jejichž cílem je podkopat jeho současné podnikatelské aktivity, napsala agentura Bloomberg.
Follow This a Arjuna Capital vyzývají Exxon k rychlejšímu snižování emisí skleníkových plynů. Blokování návrhů akcionářů soudní cestou je neobvyklé a společnost ExxonMobil takovýto postup zvolila poprvé ve své historii, poznamenal server BBC.
„Návrh se nesnaží zlepšit hospodářské výsledky společnosti ExxonMobil,” uvedla firma. „Podobně jako v případě předchozích návrhů se Arjuna a Follow This snaží jeho prostřednictvím uskutečňovat svůj záměr zmenšit podnik, do kterého investují,” dodal ExxonMobil.
Americká ropná společnost Exxon Mobil koupí svého konkurenta Pioneer Natural Resources. Transakce v hodnotě 59,5 miliardy dolarů, tedy zhruba 1,4 bilionu korun, se uskuteční formou výměny akcií. Jde o největší převzetí Exxonu od nákupu firmy Mobil Oil v roce 1998 a největší akvizici v letošním roce. Exxon se díky převzetí stane lídrem mezi producenty na největším americkém ropném poli a zajistí si desetiletí nízkonákladové těžby.
Exxon v akvizici roku na americkém ropném trhu kupuje břidlicového giganta Pioneer
Zprávy z firem
Americká ropná společnost Chevron koupí menšího konkurenta Hess. Hodnota transakce, která se uskuteční formou výměny akcií, činí 53 miliard dolarů (1,2 bilionu korun). Hess má významná aktiva v Guayaně a v těžbě z břidlic ve Spojených státech. Akcie Chevronu v reakci na oznámení ztrácejí v premarketu kolem tří procent.
Další ropný mega deal. Chevron koupí za 53 miliard dolarů konkurenční firmu Hess
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.