Rozpálená Brazílie. Pocitová teplota v některých částech země překročila 60 stupňů

V brazilských městech je už několik dní nesnesitelné horko, v Riu de Janeiro v neděli naměřili 42 stupňů Celsia. V šestimilionové megapoli panovala o víkendu pocitová teplota 62,3 stupně Celsia, což je nejvíce za deset let měření tohoto ukazatele. Situace je nejhorší v chudinských čtvrtích, kde není žádná zeleň. Ani na jihu města v okolí botanické zahrady navzdory vegetaci nebylo pocitově o mnoho chladněji, píše agentura AFP.
Úřady vydaly varování před dlouhodobým pobytem na slunci a vyzývají k dostatečnému pití vody. Obyvatelé města zaplavili pláže Ipanema a Copacabana, které o víkendu prakticky zakrývaly slunečníky. Lidé se chladili i v bazénech nebo v parku Tijuca na západním okraji města.

„Snažíme se chránit, chodit na otevřená místa nebo k moři. Ale něco dělat musíme. Mám velké obavy, že se to bude zhoršovat, protože počet obyvatel prudce roste a kvůli výstavbě bytů se kácí lesy,“ uvedla návštěvnice parku Raquel Correiaová.
Úmorné teploty sužovaly i největší brazilské město Sao Paulo, které ale na rozdíl od Ria neleží přímo na pobřeží Atlantského oceánu. Sobotní odpoledne tam bylo s 34,7 stupni nejteplejším dnem v roce. Je to také nejvyšší březnová teplota naměřená brazilským meteorologickým ústavem od začátku pozorování v roce 1943. Brazílie leží na jižní polokouli a v březnu tam končí léto.

Obyvatelé Sao Paula hledali úlevu v městských parcích, mnoho se jich ale auty snažilo dostat k moři a na silnicích vznikaly nekonečné dopravní zácpy. Auta nakonec tvořila 20 kilometrů dlouhou kolonu, tedy prakticky celý úsek od města na pobřeží.
Naopak na jihu země hustě prší a úřady varují, že by déšť tento týden mohl přinést i povodně.
Sladovnický ječmen je zásadní surovina pro výrobu piva a jeho kvalitu v posledních letech negativně ovlivňují klimatická změna a výkyvy počasí. Na pomoc se mu vydávají vědci.
České pivo je v ohrožení. Ječmen a chmel zachraňují vědci
Zprávy z firem
Na Klínovec jaro ještě úplně nepřišlo. Je stále sníh, je otevřena většina sjezdovek a čtyři lanovky, říkají provozovatelé skiareálu. Chtějí vydržet až do Velikonoc.
Jaro nejaro, na Klínovci se lyžuje. A ještě nekončíme, hlásí vlekaři
Enjoy
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.