Rozvážkový start-up Wolt změní majitele. Dá za něj sedm miliard eur
Finský start-up zaměřený na rozvážku jídla Wolt sedm let po svém založení dostane nového majitele. Bude jím obdobná největší americká rozvážková služba DoorDash, která za Wolt působící v 23 zemích včetně Česka dá sedm miliard eur (asi 177 miliard korun). Firmy o transakci informovaly ve společném prohlášení s tím, že obchod by měl být uzavřen v první polovině příštího roku.
DoorDash byl založen v roce 2013, působí také v Kanadě, Austrálii a Japonsku. „DoorDashi se podařilo vybudovat impozantní podnik na jednom z nejdůležitějších trhů světa, zatímco my pocházíme z malé země, a tak jsme se velmi brzy museli naučit umění expanze do zahraničí,“ uvedl spoluzakladatel Woltu a jeho generální ředitel Miki Kuusi.
„Wolt bude pokračovat pod stejným názvem a značkou a se stejným týmem. Převzetí se neprojeví na jeho službách ani aplikaci a nebude mít vliv na zákazníky,“ uvedl Jan Skalník, který se stará o komunikaci českého Woltu.
Vít Soural, syn miliardáře a majitele developerské společnosti Trigema Marcela Sourala, chystá vstup na slovenský trh se svým start-upem Flat Zone, který se věnuje datové analytice. Cenové mapy bytů, které tvoří, patří k nejpřesnějším z těch, jež jsou v Česku k dispozici. Ve výhledu je také Polsko. Marcel Soural se letos poprvé ocitl v žebříčku časopisu Forbes mezi sto nejbohatšími obyvateli Česka, jeho majetek Forbes odhaduje na 2,6 miliardy korun.
Syn miliardáře Sourala expanduje na Slovensko se srovnávačem cen bytů
Zprávy z firem
Wolt byl založen šesti zakladateli v roce 2014 se sídlem v Helsinkách. Nyní si je možné jeho služby objednat ve 180 městech světa včetně Atén, Tel Avivu, Berlína či Tokia. Tři roky působí i v Česku, nyní v osmi krajských městech. Celkem má služba 3200 zaměstnanců a 45 tisíc partnerů z oboru horeca.
V průběhu let získal Wolt na svou expanzi výrazné investice v dosavadní celkové výši 856 milionů dolarů (podle aktuálního kurzu asi 18,6 miliardy korun). Mezi investory byly například společnosti Iconiq Capital, Highland Europe, KKR nebo EQT Ventures či zakladatel herního studia Supercell Ilkka Paananen a dlouholetý a nyní již bývalý předseda představenstva Nokie Risto Siilasmaa.
V roce 2020 byl Wolt zařazen listem Financial Times na druhé místo v žebříčku 1000 evropských nejrychleji rostoucích společností.
Skupina Rockaway Jakuba Havrlanta spustila nový venture kapitálový fond Rockaway Ventures Fund s cílovou velikostí 100 milionů eur, tedy přes 2,5 miliardy korun. V hledáčku má start-upy především ve střední a východní Evropě, které digitalizují tradiční průmysl.
Havrlant spouští nový, miliardový fond. Podpoří digitalizační projekty
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.