Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Ruská továrna na peníze Rosněfť i přes sankce zvýšila pololetní zisk

Čerpací stanice ruské společnosti Rosněfť
Soglasun / Creative Commons CC0 1.0
 ČTK

Největší ruská ropná společnost Rosněfť v prvním pololetí zvýšila čistý zisk meziročně o 13 procent na 432 miliard rublů (177 miliard korun). Rosněfť se zároveň snaží snižovat náklady a s nimi i dluh, uvedla firma. Tržby vzrostly o 32,5 procenta na 5,17 bilionu rublů (2,1 bilionu korun).

Ruští producenti ropy čelí tvrdým sankcím, které na vybrané ruské firmy a jednotlivce uvalily západní země v odvetě za únorovou invazi ruských vojsk na Ukrajinu. To firmám z Ruska nyní komplikuje přístup na globální trh i k financování projektů. „V prvním pololetí roku 2022 společnost Rosněfť čelila bezprecedentnímu tlaku v podobě nepříznivých vnějších faktorů a nezákonných sankcí," uvedl generální ředitel Igor Sečin.

Vladimir Putin a generál Sergej Šojgu vedoucí invazi na Ukrajinu

Rusko v tichosti sčítá ztráty finančního sektoru ze sankcí. Aktuálně jsou to stovky miliard dolarů

Ruský finanční sektor utrpěl stovky miliard dolarů „přímých ztrát“ v důsledku rozsáhlých sankcí uvalených EU a USA a dalšími spojenci za invazi prezidenta Vladimira Putina na Ukrajinu. Uvedla to agentura Bloomberg s odkazem na interní dokument ministerstva financí, který má k dispozici.

Přečíst článek

Díky vysoké provozní efektivitě a vhodným manažerským rozhodnutím jsme ale v podnikání byli schopni zajistit kontinuitu a dosáhnout stabilních výsledků," dodal šéf Rosněfti.

Produkce uhlovodíků v pololetí dosáhla 4,85 milionu barelů ropného ekvivalentu denně, což je proti stejnému období loni nárůst o 1,5 procenta. Srovnání nebere v úvahu majetek, jehož se firma loni zbavila.

Sankce proti Rusku za jeho postup vůči Ukrajině

Přes 1200 Rusů a sto firem bude čelit sankcím EU až do půlky března

Zástupci zemí Evropské unie prodloužili na dalších šest měsíců platnost sankčního seznamu spojeného s útokem Ruska na Ukrajinu. Soupis nadále zahrnuje 1206 ruských jednotlivců a 108 organizací, oznámila Rada EU. Dalším termínem pro obnovení či přehodnocení individuálních sankcí je 15. březen.

Přečíst článek

Prodej ropy se v pololetí meziročně zvýšil o 5,7 procenta. Evropská unie už dříve stanovila, že letos od 5. prosince zavede embargo na dovoz ruské ropy, které od 5. února příštího roku rozšíří i na ropné produkty.

 

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Doporučujeme