Rusňákův realitní fond expanduje do Polska. Za akvizice dá letos dvě miliardy

Po nedávném nákupu varšavských kanceláří skupinou PPF se do polských realit pouští další český hráč. Hned pětici retail parků do svého portfolia získal nemovitostní fond Czech Real Estate Investment Fund (CREIF) patřící do skupiny miliardáře Davida Rusňáka. Fond letos plánuje ještě další akvizice v České republice. Celkem utratí kolem dvou miliard korun.
„Vstup na polský trh reflektuje dlouhodobou strategii fondu, tedy vysokou výnosovou a regionální diverzifikaci portfolia, orientace primárně na regionální retail parky se zaměřením na prodejce potravin a zboží základní potřeby, a dále na logistické stavby a objekty lehké výroby,“ vysvětluje Martin Slaný, hlavní ekonom investiční skupiny DRFG, která je zakladatelem fondu.
„Polská ekonomika je stabilní, se silným domácím trhem, maloobchodní tržby jsou jedny z nejrychleji rostoucích v EU a nasycenost trhu obchodními plochami je výrazně nižší než u nás. To vše jsou dobré předpoklady pro dlouhodobě stabilní výnos,“ dodal Slaný.
První fotovoltaické elektrárny budou nainstalovány na střechy obchodního centra Haná v Olomouci, nákupního centra Géčko v Liberci nebo obchodního centra Paráda v Hodoníně.
DRFG jde do fotovoltaiky
Zprávy z firem
Rozšířením stávajícího portfolia o dva velké a tři menší retail parky v okresních i větších městech Polska získal fond dalších téměř 50 tisíc metrů čtverečních pronajímatelné plochy. Více jak polovinu plochy tvoří nákupní centra ve městech Ciechanów a Štětín. Další tři nakoupené nemovitosti jsou retail parky Poznaň, Piekary Śląskie a retail park Józefosław nacházející se na jihu Varšavy.
Nákupy za dvě miliardy
Fond na nákupy získal finance díky růstu vkladů klientů, který podle informací CREIF za letošek dosáhl osmi procent, a také prodejem některých nemovitostí. Fond se například počátkem prosince zbavil pražských nemovitostí Retail Arena Chodov a ProStorage, brněnského OC Riviéra a Retail Parku Car v Českých Budějovicích.
Skupina Czech Home Capital vlastní přes tisícovku nájemních bytů, další tisíce spravuje. Co se týče rizika, je na sebe celkem přísná.
Rusňák a spol. vsadili na nájemní byty. A nevypadá to špatně
Money
Fond tak pokračuje v dlouhodobě chystané obměně portfolia. Ještě do konce roku má v plánu nakoupit tři další nemovitosti, tentokrát na území České republiky. Celkové hodnota nakoupených nemovitostí tím přesáhne v letošním roce dvě miliardy korun.
Nejedná se o první Rusňákovy aktivity v Polsku. V regionu Horního Slezska skupina DRFG realizuje výstavbu logistické haly ve městě Sosnovec a Vladislav.
Ani listopad nepřinesl zklidnění tuzemské výrobní inflace. Vysoké ceny surovin, energií i mezinárodní dopravy tlačí zejména ceny v průmyslu stále nahoru.
V listopadu zrychlily meziroční růst na 13,5 procenta z říjnových 11,6 procenta, uvádí Český statistický úřad. Byl to nejvýraznější růst v historii samostatné České republiky. Zdražení zaznamenali i další výrobci. V zemědělství byly ceny meziročně vyšší o 14,6 procenta, ve stavebnictví o 7,9 procenta a ceny tržních služeb pro podniky stouply meziročně o 1,8 procenta.
Výrobní inflace dál svižně roste
Money
Již tento pátek budou mít sběratelé možnost pořídit si skutečný unikát. Do prodeje jdou ilustrace legendárního Alfonse Muchy v podobě nezaměnitelných digitálních tokenů, tedy NFT. Netradičním artiklem zahajuje činnost nová platforma na prodej digitálního umění Vive Arts. Ceny budou startovat níž než u Muchových klasických děl.
Digitální Mucha jde do dražby. V nabídce bude i Slovanská epopej
Enjoy
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.