Rusové očekávají zásilku balistických raket z Íránu. Je to alarmující, varují Spojené státy

Jakékoliv přesuny balistických střel z Íránu do Ruska by představovaly výraznou eskalaci v ruské válce proti Ukrajině. Varovaly před tím podle agentury Reuters Spojené státy poté, co některá média s odvoláním na nejmenované zdroje přinesla zprávy o prohloubení vztahů mezi oběma zeměmi, doprovázeném právě přesunem zbraní. Rusko, které už od února 2022 vede útočnou válku proti sousední Ukrajině, využívalo dosud například íránských dronů k útokům na ukrajinskou infrastrukturu. Ukrajinské ministerstvo zahraničí vyjádřilo nad zprávami médií hluboké znepokojení.
Agentura Reuters už v srpnu napsala, že Rusko očekává v nejbližší době dodávku stovek balistických raket krátkého doletu Fath-360 z Íránu a že desítky ruských vojáků podstupují v Íránu výcvik na těchto satelitem naváděných zbraních.
Střely krátkého doletu nyní Írán Rusku začal dodávat, napsal v pátek deník The Wall Street Journal s odvoláním na nejmenovaného amerického představitele.
Rusko je nejaktivnějším zahraničním protivníkem, který se snaží ovlivnit prezidentské volby v USA, zatímco Čína se více zaměřuje na ovlivňování méně významných voleb. Podle agentury Reuters to uvedl vysoce postavený představitel amerických zpravodajských služeb. Také Írán je podle něj aktivnější než v minulosti a zvyšuje své úsilí ovlivnit voliče před prezidentskými volbami a volbami do Kongresu.
Rusové se snaží ovlivnit americké prezidentské volby, tvrdí rozvědky
Politika
Dramatická eskalace
„Varujeme před prohlubujícím se bezpečnostním partnerstvím mezi Ruskem a Íránem od počátku plnohodnotné invaze na Ukrajinu a jsme těmito zprávami znepokojeni,“ reagoval bezpečnostní mluvčí Bílého domu Sean Savett. „Jakýkoli íránský transfer balistických střel do Ruska by představoval dramatickou eskalaci v íránské podpoře ruské agresivní válce proti Ukrajině,“ dodal.
Jiný americký představitel Reuters řekl, že USA pozorně sledují potenciální přesuny raket z Íránu do Ruska.
Maďarsko a Slovensko nyní počátkem září dramaticky navýšily dovoz ruské ropy jižní větví ropovodu Družba.
Slováci a Maďaři prudce navýšili dovoz ruské ropy. I díky Kremlu oddaným Tatarům
Názory
Spojené státy a jejich partneři v poslední době varovali, že takový krok by se setkal s následky. Západní země v posledních měsících se zvýšeným znepokojením sledují prohlubování vztahů mezi Íránem a Ruskem, připomínají agentury.
Ukrajinci jsou znepokojeni
Ukrajinské ministerstvo zahraničí vyjádřilo hluboké znepokojení nad zprávami médií o možném převozu íránských balistických raket do Ruska. V prohlášení pro média ukrajinská diplomacie zdůraznila, že prohlubování vojenské spolupráce mezi Teheránem a Moskvou ohrožuje Ukrajinu, Evropu a Blízký východ. Kyjev rovněž vyzval mezinárodní společenství ke zvýšení tlaku na Teherán a Moskvu.
Íránské zastoupení při OSN v New Yorku v pátek uvedlo, že postoj Teheránu vůči konfliktu na Ukrajině se nezměnil. „Írán považuje poskytování vojenské pomoci stranám zapojeným do konfliktu - což vede ke zvýšeným lidským obětem, ničení infrastruktury a vzdalování se od jednání o příměří - za nehumánní,“ cituje Reuters diplomatickou misi. „Írán se tudíž takových kroků nejenže neúčastní, ale také vyzývá ostatní státy, aby přestaly dodávat zbraně stranám zapojeným do konfliktu,“ dodala mise. V Íránu vyvinuté bezpilotní stroje Šáhed 131/136 však ukrajinská protivzdušná obrana opakovaně sestřeluje při ruských vzdušných útocích.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.