Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Rusko plánuje vytvořit ropného giganta

Rusové plánují vytvořit ropného giganta
Profimedia
 ČTK

Ruská vláda plánuje fúzi největších ruských ropných koncernů, uvedl americký deník The Wall Street Journal (WSJ). Vzniklý gigant by byl druhým největším producentem ropy po saúdskoarabské společnosti Saudi Aramco a na trh by dodával téměř třikrát více ropy než největší americký producent, společnost ExxonMobil.

Reklama

Sloučení největších ropných společností do jediného národního šampiona by posílilo vliv prezidenta Vladimira Putina na světové energetické trhy a ruskou válečnou ekonomiku, píše americký list.

Podle jednoho z diskutovaných scénářů by státem podporovaný gigant Rosněfť, který řídí Putinův důvěrník Igor Sečin, pohltil jiného státního producenta Gazpromněfť. To je dceřiná společnost firmy Gazprom, která je v Rusku monopolním vývozcem zemního plynu sítí potrubí. Společnost Rosněfť by také převzala soukromě vlastněnou firmu Lukoil, uvádějí zdroje WSJ.

Vedoucí pracovníci a vládní úředníci vyjednávají už několik měsíců. Rozhovory mohou, ale nemusejí vyústit v dohodu. Podrobnosti jakéhokoli plánu se navíc ještě mohou změnit, uvádějí zdroje lisu.

FT: Zásobníky s plynem jsou plné. I tak mohou přijít problémy

„Letošní zimu nám plyn nedojde, ale existuje riziko, že před příští sezonou bude mnohem obtížnější naplnit zásobníky na přijatelnou úroveň,“ říká jeden z obchodníků s plynem.

Přečíst článek

Reklama

Spekulace o fúzích a převzetích se v Moskvě a v Petrohradě objevují pravidelně. V posledních deseti letech se ale žádné velké energetické transakce neuskutečnily. Mezi překážky patří odpor některých vedoucích pracovníků Rosněfti a Lukoilu a také problém shromáždit finanční prostředky na vyplacení akcionářů Lukoilu, uvádějí někteří lidé, s nimiž americký deník hovořil.

Mluvčí Kremlu sdělil, že o jednáních neví, mluvčí Lukoilu je popřel a mluvčí obou zbylých firem komentář odmítli.

Zvýšení cen

Nově vzniklý koncern by mohl Rusku umožnit zvýšit ceny zákazníkům v zemích, jako je Indie a Čína. Zdroje WSJ uvádějí, že Putin se prostřednictvím fúze snaží získat energetický sektor na podporu svého válečného úsilí. Někteří z dotázaných uvedli, že ruský prezident si představuje, že v době, kdy poptávka po ropě klesá v souvislosti s ekologičtějšími alternativami, bude schopen konkurovat Saúdské Arábii.

Elon Musk

Elon Musk rozšiřuje svůj seznam „bláznů“ o německého kancléře Olafa Scholze

Miliardář Elon Musk se cítí po znovuzvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem na koni a pokračuje ve zesměšňování evropských politiků. Po eurokomisařce Věře Jourové si tentokrát vzal na mušku německého kancléře Olafa Scholze, píše vlivný bruselský politický web Politico.

Přečíst článek

Ropa a zemní plyn Kremlu zajišťují téměř třetinu federálních příjmů, Putinovi pak vliv po celém světě. Úspěch Ruska při stabilizaci jeho ekonomiky tváří v tvář západním sankcím je z velké části zásluhou jeho ropného průmyslu, píše americký list.

Nyní však příjmy ruského federálního rozpočtu z ropného a plynárenského sektoru stále klesají. Letos v říjnu činily podle oficiálních údajů 1,21 bilionu rublů (asi 291 miliard korun), zatímco loni v říjnu to bylo 1,64 bilionu rublů. Hlavním důvodem poklesu jsou nižší ceny ropy a sílící tlak sankcí, napsal polský deník Rzeczpospolita. Západ sankce vůči Rusku zavedl v odvetě za vpád ruských vojsk na Ukrajinu.

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme