AKTUALIZOVÁNO: Růst českého průmyslu v červnu zpomalil, nepomohla ani výroba aut. Stavebnictví se odrazilo ode dna

Průmyslová produkce v červnu meziročně i meziměsíčně reálně vzrostla shodně o 0,9 procenta. Stavební produkce v červnu meziročně vzrostla o procento, meziměsíčně byla vyšší o 2,5 procenta, uvedl Český statistický úřad.
Hodnota nových zakázek v průmyslu meziročně klesla o 5,8 procenta. „Tempo růstu průmyslové produkce se pozvolna snižuje. Ani nárůst výroby motorových vozidel a jejich dílů v červnu nepřevážil klesající trend v řadě jiných průmyslových odvětví, například v těžbě uhlí, hutnictví a slévárenství,“ uvedl ředitel odboru zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.
„Meziroční pokles byl ovlivněn zejména vyšší loňskou srovnávací základnou ve výrobě motorových vozidel. Pokračoval rovněž pokles hodnoty nových zakázek ve výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství, kovozpracujícím a chemickém průmyslu,“ dodala Iveta Danišová z oddělení statistiky průmyslu ČSÚ.
Problémy největší automobilky světa jsou vážnější, než si většina lidí umí představit. Kombinace změny trhu, inflace, proměn návyků spotřebitelů a neschopnost pružně reagovat může být pro Volkswagen smrtící koktejl, míní The Economist. Stávající automobilové jedničce tak dokonce může hrozit osud finského výrobce mobilních telefonů Nokia, který před lety nedokázal zachytit změnu a s tímto byznysem skončil. Jak velký problém by to znamenalo pro Německo?
Čeká Volkswagen osud Nokie? Pro Německo by to byla katastrofa. A vlastně i pro Česko
Zprávy z firem
„Na první pohled mohou červnové výsledky průmyslu vzbuzovat optimismus, protože jak v meziročním, tak meziměsíčním srovnání zůstalo toto odvětví v černých číslech, avšak má to svoje velké ´ale´, a rozhodně ne jedno,“ upozornil hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.
Průmysl stojí na výrobě aut, ale i ta zpomalí
V první řadě je podle Dufka třeba vidět za pozitivními celkovými čísly automobilový průmysl, který dohání objednávky nabrané řadu měsíců zpátky. „Díky této tenčící zásobě starších zakázek může růst a táhnout celé odvětví do plusu a současně i vylepšuje výsledky českého exportu. V každém případě s novými objednávkami už to tak skvěle pro automobilky a už vůbec pro celé odvětví nevypadá,“ míní.
Česká ekonomika ve 2. čtvrtletí letošního roku meziročně klesla o 0,6 procenta. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím byl hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o 0,1 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ). Ekonomika je tak meziročně v poklesu druhý kvartál za sebou.
AKTUALIZOVÁNO: Česká ekonomika meziročně klesla druhé čtvrtletí za sebou. Stále ji drtí inflace
Money
Celkově červnové výsledky zapadají podle Dufka do obrázku, který naznačovaly dřívější průzkumy. Firmy jedou díky zásobám starších objednávek, zatímco nová poptávka ze strany domácích i zahraničních odběratelů není nijak silná. V některých částech průmyslu rostou zásoby, tlak na pokles cen sílí a některé firmy jsou v takové situaci dokonce nuceny snižovat počty svých zaměstnanců. „To nevypadá jako prorůstový stimul, na který čekáme a který zajistí skutečný restart stagnující české ekonomiky,“ podotkl Dufek.
Klesl počet stavebních povolení i jejich hodnota
Stavební produkce v červnu meziročně vzrostla o procento, meziměsíčně byla vyšší o 2,5 procenta. Stavební úřady vydaly meziročně o 8,7 procenta stavebních povolení méně a orientační hodnota těchto povolení klesla o 15,2 procenta. Meziročně bylo zahájeno o 18,3 procenta bytů méně, dokončeno bylo o čtyři procenta bytů více. „Růst se odehrával na inženýrských i pozemních stavbách a příspěvek segmentů k celkovému růstu byl stejný,“ poznamenal Matějka.
Amazing places neboli úžasná místa už 10 let objevují čeští cestovatelé prostřednictvím stejnojmenné společnosti. Během své existence se podařilo vytipovat téměř 450 míst, a to nejenom v Česku. Kam Češi nejraději jezdí? A kterým tuzemským regionům chybí kvalitní ubytovací zařízení?
Zakladatel Amazing Places: Polsko nám ukazuje záda nejenom v průmyslu, ale i v kvalitě ubytování
Reality
„Orientační hodnota v červnu povolených staveb dosáhla 44 miliard korun a meziročně klesla o 15 procent. Za tímto poklesem do značné míry stojí vysoká srovnávací základna z loňského června, kdy byla povolena výstavba velkého logistického centra,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.
V květnu průmyslová výroba zejména díky produkci aut meziročně vzrostla, zatímco stavebnictví čtvrtý měsíc za sebou kleslo. Průmysl v květnu zrychlil meziroční růst na 1,4 procenta z dubnových 1,2 procenta. Stavebnictví v meziročním srovnání naposledy stouplo v lednu, od té doby klesá. V květnu ale jeho meziroční pokles zpomalil na 2,7 procenta z dubnových 6,4 procenta. Nižší produkci vykázalo pozemní i inženýrské stavitelství. Na vině je podle analytiků zdlouhavé povolování staveb a ochlazení poptávky po nemovitostech kvůli vysokým hypotečním úvěrům a inflaci.
Ve druhém čtvrtletí nezačala ani jedna výstavba kancelářské plochy v Praze. Naposledy byla zahájena stavba kancelářské budovy v metropoli před rokem. Neobsazenost kanceláří od začátku letošního roku klesá, mezičtvrtletně tomu bylo o 0,3 procenta na 7,3 procenta. Poptávka po kancelářích meziročně narostla o 23 procent. Informovalo o tom Prague Research Forum (PRF), které sbírá data od společností CBRE, Colliers, Cushman & Wakefield, iO Partners, Knight Frank a Savills.
Pusto, prázdno. V Praze již rok nezačala výstavba jediné kancelářské budovy
Reality
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.