Rusy zaujal DeepSeek a chtějí spolupracovat s Číňany v oblasti AI
Ruská Sberbank plánuje spolupracovat s Číňany na projektech umělé inteligence (AI), řekl agentuře Reuters zdroj z vedení největší ruské banky. Reaguje podle něj na úspěch čínské aplikace DeepSeek, která změnila technologické prostředí tím, že vytvořila výkonný model AI mnohem levněji než američtí konkurenti.
Rusko a Čína uzavřely takzvané strategické partnerství bez hranic. Už dlouho hovoří o spolupráci v oblasti umělé inteligence a to včetně vojenských aplikací. Jak ale zdůrazňuje Reuters, o její hloubce a rozsahu je veřejně známo jen málo.
Sberbank se pod vedením generálního ředitele Germana Grefa proměnila z bývalé státní spořitelny sovětského typu zatížené velkou byrokracií v jednoho z předních ruských hráčů na poli umělé inteligence. V roce 2023 představila svůj chatovací model GigaChat.
„Sberbank má mnoho vědců. Jejich prostřednictvím plánujeme provádět společné výzkumné projekty s výzkumníky z Číny,“ řekl Reuters první náměstek generálního ředitele Sberbank Alexandr Vedjachin. S kým banka plánuje v Číně spolupracovat, neupřesnil
Čínský start-up DeepSeek se sídlem v Chang-čou vyvolal minulý měsíc na světových trzích šok. Investoři začali sázet na to, že jeho levné modely ohrozí dominanci amerických lídrů, jako je například Nvidia.
Případné spojenectví v oblasti umělé inteligence mezi Ruskem a Čínou by mohlo dále otřást odvětvím AI po celém světě, píše Reuters. Prezidenti Vladimir Putin a Si Ťin-pching sdílejí široký pohled na svět, který líčí Západ jako region v úpadku. Čína zpochybňuje nadvládu Spojených států ve všech oblastech od umělé inteligence a kvantové výpočetní techniky až po syntetickou biologii a tvrdou vojenskou sílu.
Propojit moderní technologie a nejnovější výzkumy v oblasti neurovědy se chystá nová společnost Tolion. Firma s českým zázemím a s uznávaným Martinem Tolarem v čele se chystá již na podzim uvést aplikaci podporující zdravé fungování lidského mozku. Využívat má nositelné elektroniky a pokročilých algoritmů umělé inteligence. Tolion již sehnal první investory na uvedení demo modelu.Češi chystají aplikaci na pomoc proti Alzheimeru. Stojí za ní kapacita Martin Tolar
Leaders
Británie plánuje vzít obor umělé inteligence útokem a udělat ze země základnu pro nové giganty. Pomoci jí v tom má začleňování nových technologií do každodenního provozu i radikální otevřenost vůči soukromému sektoru. Objevila vláda Keira Starmera recept na úspěch hodný následování nebo jsou to jen nesplnitelné sny, navíc s potenciálně negativní dopadem na soukromí a duševní vlastnictví?Vznikne „Silicon Valley nad Temží“? Británie chce být supervelmocí na poli AI
Zprávy z firem