Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Ryanairu propadl čtvrtletní zisk o 46 procent. Na vině jsou ceny letenek

Ryanair, ilustrační foto
ČTK
 ČTK

Irská společnost Ryanair Holdings, která je největším nízkonákladovým leteckým dopravcem v Evropě, hospodařila v prvním čtvrtletí svého finančního roku se ziskem po zdanění 360 milionů eur (9,1 miliardy korun). To je meziroční pokles o 46 procent a výrazně horší výsledek, než se čekalo. Příjmy z prodeje letenek na zákazníka se snížily o 15 procent na 41,93 eura (1058 korun), uvedla firma ve výsledkové zprávě.

Management zároveň varoval, že výrazně slabší proti očekávání budou i příjmy z prodeje letenek v klíčové letní sezoně. Finanční ředitel Neil Sorahan to přičítá chování spotřebitelů, kteří podle něj teď více šetří. Ekonomové očekávali, že zisk po zdanění klesne pouze na 538 milionů eur. První čtvrtletí finančního roku 2025 skončilo v červnu.

Generální ředitel Michael O'Leary uvedl, že podnik musel podpořit prodej letenek více, než se původně domníval. To je i hlavní důvod, proč Ryanair ve výsledku vybral z prodeje letenek méně peněz než před rokem.

„Přestože poptávka ve druhém čtvrtletí je silná, ceny zůstávají slabší, než jsme se domnívali. Nyní očekáváme, že ceny za druhé čtvrtletí budou podstatně nižší než loni v létě,” upozornil O'Leary s odkazem na vývoj v období od července do září, kdy Ryanair obvykle vytváří většinu svého zisku. Původně firma čekala, že ceny zůstanou zhruba stejné nebo se mírně zvýší.

Předpovídat celoroční zisk je podle šéfa podniku zatím předčasné. Finanční rok firma uzavírá 31. března.

Irské nízkonákladové aerolinky Ryanair

Dražší letenky, méně spojů. Ryanairu docházejí Boeingy

Irská letecká společnost Ryanair zvažuje desetiprocentní zdražení letenek, nutí ji k tomu nedostatek letadel. Řekl to šéf podniku Michael O'Leary, podle něhož firma také zvažuje, že kvůli zpožděným dodávkám letadel od společnosti Boeing přes léto některé spoje omezí. Ryanair je největší nízkonákladovou leteckou společností v Evropě.

Přečíst článek

Konec poklesu v nedohlednu

„Máme za sebou dva roky, kdy růst dosahoval dvouciferných hodnot, a to jak z hlediska prodeje letenek, tak z hlediska přepravy. No a teď je zde trochu útlum,” řekl podle agentury Reuters v rozhovoru finanční ředitel Sorahan. Na dotaz, kdy by mohl útlum skončit, odpověděl: „Kdo ví?”

Akcie Ryanairu se letos v dubnu dostaly na rekordních více než 21,70 eura, od té doby už ale odepsaly skoro čtvrtinu hodnoty. Na konci minulého týdne uzavřely na burze v Dublinu s cenou 16,44 eura za kus, podle analytiků právě kvůli slabšímu prodeji letenek.

Ryanair uvedl, že na letní sezonu obdrží o 20 letadel Boeing 737 MAX méně, než měl naplánováno. To je pokles z 23 letadel, o kterých firma informovala v květnu. Management ale poznamenal, že dodávky od Boeingu se v poslední době zlepšují. Sorahan doufá, že do příští letní sezony Boeing dodá posledních 50 objednaných letadel včas a že dodávky větších letadel MAX 10 začnou podle plánu v roce 2027.

Letadlo Airbus A330neo společnosti Delta Air Lines

Jak ušetřit desítky tisíc? Dovolenkové lety z Rakouska či Německa jsou výhodné

Čtyřčlenná rodina může odletem do vybraných destinací z Vídně či Mnichova namísto Prahy ušetřit i 30 tisíc korun. Při cestě v byznys třídě se úspory šplhají nad sto tisíc korun.

Přečíst článek

Airbus A350 neo

Airbus otřásl trhem. Firma zhoršila hospodářský výhled a evropské akcie zamířily dolů

Evropské akcie oslabily. Nedařilo se zejména výrobci letecké techniky Airbus, který v pondělí zhoršil hospodářský výhled. Panevropský akciový index STOXX Europe 600 klesl o 0,3 procenta na 517,7 bodu.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Šampaňské Laurent Perrier

Let z Prahy do Dauhá. Nabízí Qatar Airways nejlepší byznys třídu v malém letadle?

Přečíst článek
Doporučujeme