Saint-Gobain chystá největší akvizici za svou skoro čtyři století trvající historii
Na australském M&A trhu se schyluje k obří akvizici. Na tamního výrobce stavebních materiálů si dělají zálusk Francouzi.
Francouzská společnost Saint-Gobain, která vyrábí stavební materiály, jedná o koupi australského konkurenta CSR za 4,3 miliardy australských dolarů (zhruba 66 miliard korun). Agentura Bloomberg v této souvislosti poukázala na konsolidaci stavebního průmyslu a připomněla, že odvětví přechází na ekologicky šetrnější materiály.
Nabídka devět australských dolarů za jednu akcii CSR představuje prémii 34 procent oproti ceně akcie po konci úterního obchodování. Případná transakce by byla dosud největší akvizicí francouzské firmy a druhou největší letošní transakcí v Austrálii, vyplývá z dat shromážděných Bloombergem. Saint-Gobain už si podle informovaných zdrojů zajistil financování transakce hotovostí a jejími ekvivalenty.
Největší prodejci stavebnin v Česku letos očekávají meziroční pokles tržeb až o pětinu. Důvodem je propad poptávky po stavebních materiálech v souvislosti s drahým financováním staveb a také pokračující pokles cen některých materiálů. Firmy počítají s tím, že budou muset v příštím rok přijít s řešením jak snížit nálady, ale zároveň se připravit na oživení trhu. Pro většinu společností byly loňské tržby za prodej a služby rekordní. Po rekordním loňsku propad. Prodejci stavebnin řeší, jak přežít letošní pětinový propad trhu
Zprávy z firem
Společnost Saint-Gobain byla založena v roce 1665 za vlády francouzského krále Ludvíka XIV. Z její dílny například pocházejí zrcadla v zámku ve Versailles. V současné době je jedním z největších světových dodavatelů stavebních materiálů, jako jsou sádrokartonové příčky, zvukově izolační materiály či sklo pro mrakodrapy.
Firma na svém webu uvádí, že působí v 75 zemích a zaměstnává 168 tisíc lidí. Kromě stavebních materiálů vyrábí také okna a díly pro automobilový průmysl i celý segment dopravy a dále produkty používané v dalších odvětvích, například ve zdravotnictví.
Akcie Saint-Gobain za poslední rok vzrostly o 28 procent a zvýšily tržní hodnotu francouzské společnosti na téměř 35 miliard eur. Dnes po oznámení klesly až o 1,8 procenta, posléze část ztrát smazaly.
Snížení daně z přidané hodnoty u stavebních prací z 15 na 12 procent nebude mít výrazný vliv na cenu a odbyt stavebnin. Klíčový pro vývoj cen bude hlavně cena energií. Vyšší poptávka by mohla nastat ve druhé polovině roku, kdy by měly klesnout úrokové sazby u spotřebitelských a hypotečních úvěrů i inflace. Cena stavebních materiálů by v letošním roce měla spíše stagnovat, výkyvy cen by mohly v průběhu roku nastat maximálně v jednotkách procent a lišit se budou podle typu materiálu. Tvrdí to oslovení prodejci stavebnin. Kapacity obchodů jsou podle nich naplněné, trh by proto neměla ani nijak omezit pozastavená výroba ze strany některých českých cihlářů a ocelářů.Snížení DPH u stavebních prací nižší ceny bytů nepřinese, v oboru je moc nejistot
Reality
Stavební společnosti jsou v poslední době pod drobnohledem, protože vyšší náklady na půjčky zatěžují realitní trhy v Evropě i ve Spojených státech, připomíná Bloomberg.
Společnost Adfords ze skupiny Saint-Gobain je předním výrobcem a zpracovatelem sklovláknitých pramenů v Evropě. Ve svých výrobních závodech v Litomyšli a Hodonicích u Znojma sdružuje primární výrobu skleněného vlákna i jeho následné zpracování. Firma v Litomyšli existuje od roku 1950, dříve působila pod jménem Vertex. Od roku 1998 ji vlastní francouzská skupina.
Bariéra dvanácti metrů výšky, která nyní limituje dřevostavby v České republice, má od příštího roku padnout. Odborníci již přichystali nové normy a legislativu, která má umožnit jejich výstavbu až do 22,5 metrů, tedy více než čtyři patra. Dřevostavby naberou výšku i v Česku. Ta přesáhne dosud limitní čtyři patra
Reality
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.