Sam Altman, otec ChatGPT s umělou inteligencí, spustil novou kryptoměnu worldcoin
Generální ředitel společnosti OpenAI Sam Altman spustil projekt kryptoměny Worldcoin. Přístupový účet nazvaný World ID může zájemce získat pouze po registraci a následném ověření skenem své oční duhovky. Firma tak chce pohlídat, že členy budou jen skuteční lidé, uvedla agentura Reuters.
Sken lze udělat jen za použití speciálního nástroje, který velikostí připomíná bowlingovou kouli. Jakmile sken oční duhovky na této stříbrné kouli ověří, že jde o skutečného člověka, vytvoří účet World ID.
K dispozici je ve dvaceti zemích světa
Za projektem Worldcoin stojí společnost Tools for Humanity se sídlem v San Francisku a Berlíně. Od spuštění zkušební verze už projekt získal asi dva miliony uživatelů a dnešním spuštěním rozšiřuje svůj dosah do 35 měst ve dvaceti zemích. Ti, kdo se v některých zemích zaregistrují, dostanou jako lákadlo token kryptoměny Worldcoin WLD.
Umělá inteligence sice slibuje, že obrátí svět byznysu naruby, ale ti, kdo z ní musí „vytáhnout“ peníze, jsou pořád lidé – podnikatelé, manažeři, obchodníci. Uměl by to počítačový program i bez nich? Neboli dokáže umělá inteligence přinášet zisk lidem, kteří v podnikání šikovní vůbec nejsou?Umělá inteligence prokáže své schopnosti, až sama vydělá milion dolarů, tvrdí výzkumník a podnikatel
Enjoy
Kryptoměnový aspekt World ID je důležitý, protože kryptoměnové blockchainy mohou ukládat World ID způsobem, který zachovává soukromí a nemůže být kontrolován ani vypnut žádným jednotlivým subjektem, tvrdí spoluzakladatel projektu Alex Blania.
Podle projektu budou účty World ID nezbytné v době generativních chatbotů s umělou inteligencí (AI), jako je ChatGPT, které vytvářejí jazyk velmi podobný tomu lidskému. World ID by se dal použít k rozlišení skutečných lidí od botů s umělou inteligencí on-line. Za chatovacím programem ChatGPT stojí právě laboratoř OpenAI.
Americká technologická společnost Apple pracuje na službě umělé inteligence (AI), kterou chce konkurovat produktům ChatGPT firmy OpenAI či Bard od Googlu. S odvoláním na obeznámené zdroje o tom informovala agentura Bloomberg. Apple se pouští do umělé inteligence, kterou chce konkurovat chatbotům ChatGPT či Bard
Zprávy z firem
Altman agentuře Reuters řekl, že Worldcoin může také pomoci řešit, jak bude ekonomiku přetvářet generativní umělá inteligence. „Lidé budou nadopováni umělou inteligencí, což bude mít obrovské ekonomické důsledky," řekl.
Pomoc v boji s finanční nerovností
Jedním z příkladů, které se Altmanovi líbí, je univerzální základní příjem (UBI - universal basic income), program sociálních dávek, který obvykle provozují vlády a v jehož rámci má každý jednotlivec nárok na to, aby dostával platby. Protože umělá inteligence „bude vykonávat stále více práce, kterou nyní vykonávají lidé", Altman věří, že UBI může pomoci v boji proti příjmové nerovnosti. Vzhledem k tomu, že účet World ID mohou mít pouze skuteční lidé, dal by se využít k omezení podvodů při zavádění UBI.
Altman si myslí, že svět s UBI je zatím „velmi vzdálená budoucnost" a že ani on sám nemá jasnou představu o tom, jaký subjekt by mohl rozdávat peníze. Projekt kryptoměny Worldcoin ale podle Altmana pokládá základy k tomu, aby se tato představa stala realitou. „My si myslíme, že musíme začít s věcmi experimentovat, abychom přišli na to, co dělat," řekl.
Více o světě umelé inteligence (AI) čtěte zde:
Umělá inteligence (AI) je největší příležitostí světové ekonomiky, do roku 2030 pomůže díky vyšší produktivitě zvýšit světové HDP o 14 procent, uvádí studie poradenské společnosti PwC.Díky umělé inteligenci svět zbohatne, tvrdí studie prestižní PwC
Money
Umělá inteligence (AI) může vést k zániku lidstva, varovali vedoucí představitelé technologického sektoru, včetně šéfa společnosti OpenAI, která vyvinula chatovacího robota ChatGPT. Apel asi nelze jen tak přejít mávnutím ruky, protože společné prohlášení podepsaly desítky akademiků, expertů a podnikatelů.Umělá inteligence by mohla vést k vyhynutí lidstva, varovali experti
Leaders
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.