Samsung už brzy zavede do svých telefonů umělou inteligenci. Předstihl v tom Apple

Společnost Samsung Electronics dnes představila svůj model generativní umělé inteligence (AI) a naznačila, že se brzy objeví na jejích zařízeních. Firma o tom informovala v tiskové zprávě. Zpravodajský server CNBC připomněl, že jihokorejský podnik v tomto ohledu předstihl americkou firmu Apple.
Firma svůj model generativní inteligence pojmenovala Samsung Gauss, a to podle Carla Friedricha Gausse, „legendárního matematika, původce teorie normálního rozdělení, která je základem strojového učení a AI“, uvedla firma. Technologie je určená pro aplikace s AI v zařízeních Samsungu.
Systém AI má několik funkcí. Generativní jazykový model může pomoci při sestavování e-mailů a překladu obsahu a také „zlepšit zkušenosti spotřebitelů tím, že umožňuje inteligentnější ovládání zařízení, pokud je integrován do produktů“.
Druhá funkce umožňuje interním vývojářům rychle psát kód, zatímco třetí, Samsung Gauss Image, dokáže generovat nebo upravovat obrázky.
Provozní zisk jihokorejské společnosti Samsung Electronics ve třetím čtvrtletí klesl o 78 procent oproti loňsku; na 2,4 bilionu wonů (41 miliard korun), uvedla agentura Reuters s odvoláním na předběžné výsledky hospodaření firmy. Výsledky však byly lepší, než čekali analytici, protože trh s paměťovými čipy vykazuje po výrazném poklesu první známky oživení.
Jihokorejský gigant Samsung ohlásil pokles provozního zisku o 78 procent
Money
Zahanbený Apple
„Samsung Gauss se v současné době používá ke zvýšení produktivity zaměstnanců, ale v blízké budoucnosti bude rozšířen i na různé aplikace produktů Samsung, aby poskytl nové uživatelské zkušenosti,“ uvedla společnost.
Samsung by tak mohl být mezi prvními výrobci telefonů na světě, kteří do svých zařízení zavedou generativní umělou inteligenci. Viceprezident divize chytrých telefonů Daniel Araujo v říjnu uvedl, že technologie generativní AI se k zákazníkům dostane pravděpodobně příští rok.
Termínem generativní umělá inteligence se označují systémy, které na základě tréninku na obrovském množství dat dokážou vytvářet zdánlivě originální výstupy ve formě textů či obrázků v reakci na zadání uživatele. Do povědomí široké veřejnosti se dostaly zejména díky chatovacímu systému ChatGPT, který vyvinula společnost OpenAI podporovaná Microsoftem. Firma koncem loňského listopadu ChatGPT zdarma zpřístupnila veřejnosti a systém si rychle získal popularitu.
Tržby výrobce iPhonů klesají už čtvrtý kvartál po sobě. Applu zatápí čínský Huawei, který americkou technologickou jedničku na čínském trhu sesadil z pozice nejprodávanější značky smartphonů.
Čínské škobrtnutí připravilo Apple o část zisků
Zprávy z firem
Chytré telefony iPhone americké společnosti Apple přišly o vedoucí pozici na čínském trhu, předstihla je domácí značka Huawei, uvádí zpráva analytiků společnosti Jefferies, kterou cituje server CNBC.
Apple přišel o vedoucí pozici na čínském trhu. Novým králem je Huawei
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.