Šanci koupit portfolio zkrachovalé Sberbank CZ dostala Česká spořitelna
Na základě rozhodnutí věřitelského výboru bude nadále insolvenční správkyně Jiřina Lužová jednat o kupní smlouvě na prodej úvěrového portfolia Sberbank CZ exkluzivně s Českou spořitelnou. Uvedla to v tiskové zprávě. Nominální hodnota portfolia činí 47,7 miliardy korun.
Toto rozhodnutí bylo učiněno na základě nabídky České spořitelny, která za úvěrové portfolio nabídla kupní cenu, která by společně s dostupnou hotovostí a předpokládaným výtěžkem ze zpeněžení ostatních aktiv Sberbank CZ měla dostačovat k 100procentnímu uspokojení hlavních věřitelů a s velkou pravděpodobností k více než 90procentnímu uspokojení věřitelů ve skupině zahrnující kraje, města, obce a velké společnosti, uvedla insolvenční správkyně Jiřina Lužová.
Ti klienti zkrachovalé Sberbank CZ, kteří o náhradu usilovali, už pravděpodobně vyplaceni byli. K výplatě tak nyní zbývá zhruba 700 milionů korun, na které má nárok 37 tisíc klientů zkrachovalé banky. Je mezi nimi mnoho těch s malými zůstatky na účtu, není výjimkou, že si takoví klienti pro náhradu vůbec nepřijdou.
Půl roku od pádu Sberbank CZ vyplatil Garanční systém jejím klientům přes 97 procent pojištěných vkladů
Money
"Zároveň je však zcela zásadní uvést, že prodej může být úspěšně dokončen pouze za předpokladu, že přestane napadání proběhlé schůze věřitelů a nedojde k rozporování samotného procesu prodeje. Jedině tehdy lze očekávat úspěšné vypořádání prodeje v první polovině roku 2023 a výplatu věřitelů v druhé polovině roku 2023," dodala.
Námitky věřitelů jsou neopodstatněné, tvrdí správkyně
Insolvenční správkyně nevidí jediný důvod, proč by někteří věřitelé měli dále brojit proti proběhlé schůzi věřitelů či rychlému prodeji, když nabídnutá kupní cena vede k uvedenému vysokému uspokojení všech věřitelů. Námitky některých věřitelů, že dojde k prodeji za nízkou kupní cenu, jsou podle Lužové zcela neopodstatněné.
„Můžeme potvrdit, že pokračujeme v jednáních o koupi úvěrového portfolia Sberbank. Nicméně do jejich ukončení platí, že pro její klienty se nic nemění a ti i nadále splácejí své závazky vůči Sberbank," řekl mluvčí České spořitelny Filip Hrubý.
Společnost SpaceX miliardáře Elona Muska tvrdí, že už nemůže nadále platit internetové služby na Ukrajině, a žádá americký Pentagon, aby financováni převzal. Informovala o tom stanice CNN na základě dokumentů, k nimž získala přístup. Ukrajina podle ní obdržela odhadem 20 tisíc terminálů Starlink.
Muskova SpaceX tvrdí, že už nemůže platit internet na Ukrajině, píše CNN
Money
„Rychlý prodej úvěrového portfolia jiné bance je pro věřitele asi tím nejlepším řešením. Platební morálka úvěrů vydaných Sberbank se totiž neustále zhoršuje,“ řekl analytik Purple Trading Petr Lajsek. Vypořádání tak velkého insolvenčního řízení v tak krátké době a uspokojení naprosté většiny věřitelů v plné výši by podle něj bylo velkým úspěchem. Připomněl, že aktiva Sberbank byla na prodej již během léta, tehdy však žádné závazné zájemce nepřilákala. „Důvodem byl patrně proces likvidace a hrozba pádu banky do insolvence," podotkl.
Ruská tajná služba FSB oznámila, že zadržela osm podezřelých z útoku na Kerčský most, celkem pět Rusů a tři občany Ukrajiny a Arménie. Za organizátora útoku podle ruské agentury TASS označila šéfa ukrajinské vojenské rozvědky Kyryla Budanova. Kyjev se k zodpovědnosti za sobotní explozi na mostě, který spojuje Rusko s anektovaným Krymem, nepřihlásil.
Rusové zadrželi podezřelé z útoku na Kerčský most. Mezi nimi pět Rusů
Politika
Pražský městský soud prohlásil konkurz na Sberbank CZ koncem letošního srpna. ČNB na začátku května pravomocně odebrala bance bankovní licenci a pražský městský soud poté poslal banku do likvidace. Kroky k odnětí licence zahájila ČNB již 28. února.
Důvodem bylo zhoršení situace Sberbank CZ kvůli odlivu vkladů po zahájení ruské invaze na Ukrajinu. Ke konci června měla banka desítky tisíc věřitelů, vůči nimž evidovala závazky za 61,762 miliardy korun.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.