Saúdové přeplatili Ronalda a spol. Liga láká méně než pátá anglická, na českou to ale stačí

Bohatá Saúdská Arábie přilákala v posledním roce do svých klubů velké fotbalové hvězdy v čele s Cristianem Ronaldem, Neymarem a Karimem Benzemou. Průměrná návštěvnost tamní fotbalové ligy ale činí méně, než chodí na zápasy páté nejvyšší anglické ligy, poznamenala agentura Bloomberg. Stále je to ale více než na českou ligu.
Nedávno zrozené saúdskoarabské fotbalové šílenství proměnilo tamní ligu v jeden z největších přestupových trhů na světě. Relativně nízká návštěvnost a mizivé příjmy z vysílacích práv ale ilustrují rozsah výzvy, kterým místní liga čelí, uvedl Bloomberg.

Saúdská profesionální fotbalová liga má zatím v této sezóně průměr 8500 diváků na zápas. I když je to 24procentní nárůst oproti loňskému roku, je to méně než průměr pro nejstarší velšský klub Wrexham AFC, který ještě loni hrál až pátou anglickou ligu a jehož vlastníkem je kanadsko-americký herec Ryan Reynolds známý z role Deadpoola z filmů o X-Menovi, podotkl Bloomberg.
Ronaldo a spol. táhnou víc než česká liga. Ale těsně
Zápasy v anglické Premier League a německé Bundeslize pak mají v průměru 40 tisíc diváků. Saúdská liga ale přesto láká více než ta česká – aktuální průměrná návštěvnost české nejvyšší fotbalové ligy za dosud odehraná čtyři kola činí 6758 diváků a dosavadní rekord za celou sezónu drží období 1996/1997 se 7155 diváky na zápas, vyplývá ze statistik fotbalové ligy Fortuna Ligy.
Akcie anglického fotbalového klubu Manchester United v úterý na newyorské burze zdražily nejvíce v historii, a to o 14,7 procenta. Tržní hodnota velkoklubu tak včera během jediného dne vzrostla v přepočtu o zhruba 7,4 miliardy korun. A to zrovna v den, kdy „Rudé ďábly“ na hodinu opustila jejich největší hvězda – a patrně největší hvězda současného světového fotbalu vůbec – Cristiano Ronaldo.
Lukáš Kovanda: Ronaldo na hodinu skončil v Manchesteru United. Akcie klubu vystřelily
Názory
Aktuální sezóna potrvá do května 2024 a bude zahrnovat další zápasy klubů podporovaných Fondem veřejných investic, což může pomoci zvýšit čísla návštěvnosti. Přesto je to skromný výsledek pro týmy v království, které od 1. června do 1. září utratilo 875 milionů dolarů, tedy zhruba 20 miliard korun, za nákupy zahraničních hráčů.
Chabé televizní příjmy
Trojnásobný držitel Zlatého míče pro nejlepšího fotbalistu Evropy, jednoho pro nejlepšího na světě a mistr Evropy z roku 2018 Ronaldo podepsal smlouvu se saúdskoarabským klubem An-Nassr FC ke konci loňského roku. Letos jej do arabské země následovali brazilská hvězda Neymar a držitel Zlatého míče Karim Benzema.
Jeden z nejlepších fotbalistů historie Lionel Messi dál zapouští kořeny na Floridě, kam v létě přestoupil do Interu Miami. V exkluzivní čtvrti města Fort Lauderdale koupil luxusní vilu za 10,8 milionu dolarů (více než 246 milionů korun). A podle expertů odstartoval boom již tak extrémně vysokých cen, napsal deník The Wall Street Journal.
FOTOGALERIE: Messi koupil dům v exkluzivní čtvrti u Miami. A rozhýbal vyšponované ceny ještě výše
Reality
Příchody pomohly saúdskoarabské lize zajistit smlouvy na vysílání zápasů ve více než 130 teritoriích, což přineslo čtyřnásobek celkových příjmů v minulé sezóně ve výši asi 710 tisíc dolarů. To je ale stále jen zlomek oproti čtyřem miliardám dolarů příjmů z vysílacích práv v sezóně 2022/23 anglické Premier League.
„Nejsou to masivní příjmy na financování všech aktivit, které máme, ale rozhodně je to významný posun,“ řekl minulý měsíc v rozhovoru pro Bloomberg News provozní ředitel Saudi Pro League (SPL) Carlo Nohra. Růst SPL je dlouhodobý proces a neexistuje žádný stanovený časový plán, kdy se chceme dostat na hranici rentability, dodal tehdy.
Saúdskoarabský státní investiční fond, který spravuje aktiva téměř 800 miliard dolarů, má většinové podíly ve čtyřech největších klubech včetně An-Nassr. Liga chce do roku 2030 čtyřnásobně zvýšit roční příjmy na 480 milionů dolarů.
Islámští duchovní v Saúdské Arábii léta vedli válku proti videohrám a zakazovali populární tituly, protože podle nich propagovaly rouhání, násilí a lenost. Nyní Saúdská Arábie investuje 40 miliard dolarů do nabídky stát se světovým lídrem v odvětví videoher, které miluje mládež, ale zejména saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán, napsal deník The Wall Street Journal.
Videohry místo ropy. Jak jde o peníze, víra Saúdům nepřekáží
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.