Sazka míří na burzu, nejspíše londýnskou | Newstream

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Sazka míří na burzu, zvažuje Londýn

Sazka, ilustrační foto
Sazka
Lukáš Kovanda

Loterijní společnost Sazka podle agentury Bloomberg oživuje svůj záměr vstoupit na burzu, pravděpodobně londýnskou. Sveze se na vlně pandemických levných peněz.

Na burze by své akcie mohla Sazka upsat ve druhé polovině letošního roku. Využila by tak vysoce příznivých podmínek, které nyní na trzích panují. Navyšování kapitálu prostřednictvím veřejné emise akcií je nyní zvláště atraktivní v porovnání s bankovním financováním díky extrémně expanzivní měnové politice světově významných centrálních bank a díky post-pandemickému ekonomickému zotavování.  

Společnost působící v řadě zemí, vedle Česka provozuje loterie také v Řecku, Itálii, Rakousku nebo na Kypru, patří do holdingu KKCG českého miliardáře Karla Komárka. 

Pandemie loterijní byznys KKCG těžce zasáhla. Na Sazku dolehlo zejména zavření poboček řecké sázkové kanceláře OPAP, ale také sázkových kanceláří v Itálii. Zároveň ale Sazka loni získala velkou investici za 500 milionů dolarů od americké investiční firmy Appolo Global Management. 

Sazka se vstupem na burzu koketovala již dříve. V roce 2017 oznámila, že ve spolupráci s vybranými bankami zkoumá možnost upsání akcií na londýnské burze, aby tak mohla financovat svůj další růst a zahraniční expanzi. V průběhu roku 2018 ale od plánu postupně upustila. Tehdejší podmínky na burzách se zejména ke konci roku 2018 zhoršovaly, například americká centrální banka postupně zvyšovala své úrokové sazby.

Během pandemie je však razantně snížila a extrémně nízko je bude držet letos po celý rok a zřejmě i v roce příštím. To je klíčový důvod k optimismu na trzích. Třeba v USA jsou akciové trhy v těchto dnech na svém historickém maximu. To dává dobré vyhlídky právě i případnému primárnímu úpisu akcií Sazky. 

Šéfka ECB Christine Lagardeová
video

ECB zvýšila inflační cíl na dvě procenta. A půjde i výš

Dosud měla banka inflační cíl stanoven „poblíž dvou procent, ale pod nimi”. To ale bylo podle analytiků matoucí. Důvodem změny měnové politiky je pandemie, ale také green deal.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Pražskou burzu přiživila naděje na příměří i rozpočtová expanze v Německu. Je na rekordu

Přečíst článek
Doporučujeme