Sberbank prodává některé své dceřinky v Evropě, tu českou si nechá
Největší ruská banka Sberbank prodává některé své dceřiné společnosti v Evropě s celkovými aktivy 7,33 miliardy eur (186,8 miliardy korun). Zaměřit se chce na jiné trhy.
Česká Sberbank CZ zůstane ve vlastnictví Sberbank Europe AG a bude pokračovat v činnosti podle stávajícího obchodního modelu, komentovala svůj krok banka, na níž se vztahují západní sankce uvalené na Rusko v roce 2014 kvůli anexi Krymu. Omezení svých obchodních aktivit v Evropě plánovala již delší dobu. Na konci července prodala Sberbank většinový podíl v turecké Denizbank, která byla její největší zahraniční dceřinou společností.
Nyní plánuje v příštím roce dokončit prodej dceřiných bank v Bosně a Hercegovině, Chorvatsku, Maďarsku, Srbsku a Slovinsku. Hodnota transakce má činit přibližně 500 milionů eur, napsala agentura Reuters.
Průměrná úroková sazba hypoték pokračuje v růstu. V srpnu se podle ukazatele Fincentrum Hypoindex dostala na 2,32 procenta. Přes tříprocentní hranici se může dostat ještě před koncem tohoto roku.Už i největší banky zdražily hypotéky. Sazby míří ke třem procentům
Money
„Sberbank Europe AG se rozhodla omezit svou geografickou přítomnost ve střední a východní Evropě s cílem zaměřit se na klíčové trhy a prozkoumat nové obchodní modely,” píše se v prohlášení banky.
Sberbank dále uvedla, že už podepsala dohodu s bankami AIK Banka, Gorenjska Banka a finančním holdingem Agri Europe Cyprus Limited o prodeji svých dceřiných společností. Uzavření transakce se očekává v roce 2022.
Ceny nemovitostí a míra průměrné úrokové sazby vedou do stavu, že na vlastní bydlení bude mít stále méně lidí. Banky na to chtějí zareagovat prodloužením doby, po kterou by lidé úvěr spláceli. Ve hře jsou 40leté hypotéky, ale Česká národní banka je proti. Jaká jsou pro a proti a co se stalo v zemích, kde multigenerační hypotéky zavedli?
Multigenerační hypotéky se v Česku jen tak nedočkáme
Money
Klienti zkrachovalé Bohemia Energy utíkají z režimu DPI (dodavatel poslední instance) k novým dodavatelům, u nichž si fixují nevýhodné ceny. „Nový dodavatel, ke kterému propadli sítem, nakupuje elektřinu a plyn na krátkodobých spotových kontraktech. Tedy mnohem dráž, než za co se prodávala elektřina letos a třikrát až čtyřikrát více, než to bylo loni,“ říká investor a minoritní akcionář ČEZ Michal Šnobr.Šnobr: Klienti Bohemia Energy jsou v pasti. Zastropování záloh problém jen odloží
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.