Sberbank prodává některé své dceřinky v Evropě, tu českou si nechá
Největší ruská banka Sberbank prodává některé své dceřiné společnosti v Evropě s celkovými aktivy 7,33 miliardy eur (186,8 miliardy korun). Zaměřit se chce na jiné trhy.
Česká Sberbank CZ zůstane ve vlastnictví Sberbank Europe AG a bude pokračovat v činnosti podle stávajícího obchodního modelu, komentovala svůj krok banka, na níž se vztahují západní sankce uvalené na Rusko v roce 2014 kvůli anexi Krymu. Omezení svých obchodních aktivit v Evropě plánovala již delší dobu. Na konci července prodala Sberbank většinový podíl v turecké Denizbank, která byla její největší zahraniční dceřinou společností.
Nyní plánuje v příštím roce dokončit prodej dceřiných bank v Bosně a Hercegovině, Chorvatsku, Maďarsku, Srbsku a Slovinsku. Hodnota transakce má činit přibližně 500 milionů eur, napsala agentura Reuters.
Průměrná úroková sazba hypoték pokračuje v růstu. V srpnu se podle ukazatele Fincentrum Hypoindex dostala na 2,32 procenta. Přes tříprocentní hranici se může dostat ještě před koncem tohoto roku.
Už i největší banky zdražily hypotéky. Sazby míří ke třem procentům
Money
„Sberbank Europe AG se rozhodla omezit svou geografickou přítomnost ve střední a východní Evropě s cílem zaměřit se na klíčové trhy a prozkoumat nové obchodní modely,” píše se v prohlášení banky.
Sberbank dále uvedla, že už podepsala dohodu s bankami AIK Banka, Gorenjska Banka a finančním holdingem Agri Europe Cyprus Limited o prodeji svých dceřiných společností. Uzavření transakce se očekává v roce 2022.
Ceny nemovitostí a míra průměrné úrokové sazby vedou do stavu, že na vlastní bydlení bude mít stále méně lidí. Banky na to chtějí zareagovat prodloužením doby, po kterou by lidé úvěr spláceli. Ve hře jsou 40leté hypotéky, ale Česká národní banka je proti. Jaká jsou pro a proti a co se stalo v zemích, kde multigenerační hypotéky zavedli?
Multigenerační hypotéky se v Česku jen tak nedočkáme
Money
Klienti zkrachovalé Bohemia Energy utíkají z režimu DPI (dodavatel poslední instance) k novým dodavatelům, u nichž si fixují nevýhodné ceny. „Nový dodavatel, ke kterému propadli sítem, nakupuje elektřinu a plyn na krátkodobých spotových kontraktech. Tedy mnohem dráž, než za co se prodávala elektřina letos a třikrát až čtyřikrát více, než to bylo loni,“ říká investor a minoritní akcionář ČEZ Michal Šnobr.
Šnobr: Klienti Bohemia Energy jsou v pasti. Zastropování záloh problém jen odloží
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.