Sbohem, Číno. Apple postaví v Indii megatovárnu pro 50 tisíc lidí

Největší dodavatel Applu začne od dubna 2024 vyrábět telefony iPhone v jihoindickém státě Karnátaka. Díky projektu tchajwanské společnosti Foxconn tam vznikne zhruba 50 tisíc pracovních míst. S odkazem na sdělení místní vlády o tom píše zpravodajský web BBC.
Foxconn vyrábí většinu telefonů od Applu. V sousedním státě Tamilnádu firma vytváří starší verze iPhonů od roku 2017.
Indie dál pracuje na svém plánu stát se technologickou velmocí ve světě. Poté, co do Indie přesunul část výroby iPhonů Apple, nyní stát chystá pobídky za dvě miliardy dolarů s cílem přilákat další producenty notebooků, tabletů a dalších technologických zařízení.
Indie chce být Big Tech velmoc. Chystá miliardové pobídky pro výrobce notebooků či tabletů
Money
Minulý měsíc společnost oznámila, že koupila 1,2 milionu metrů čtverečních pozemku poblíž města Béngalúru v Karnátace. Bloomberg uvedl, že Foxconn plánuje investovat do nové továrny ve státě 700 milionů dolarů (15,4 miliardy korun). Podle agentury Reuters si Foxconn stanovil za cíl vyrábět v závodě v Karnátace 20 milionů iPhonů ročně.
Reakce na napětí mezi Washingtonem a Pekingem
Rozhodnutí společnosti Apple vyrábět svůj vlajkový model v Indii a diverzifikovat své dodavatelské řetězce mimo Čínu přichází v době, kdy roste obchodní napětí mezi Washingtonem a Pekingem. Apple vyrábí většinu svých telefonů v Číně. V Indii montuje iPhony několik dodavatelů Applu, včetně Foxconnu. V současnosti tvoří pět procent celkové produkce iPhonů.
Apple se na indickém trhu snaží konkurovat mnohem levnějším jihokorejským a čínským smartphonům, které tam dominují. Generální ředitel společnosti Tim Cook byl v dubnu v Indii, aby slavnostně otevřel první dva obchody Applu v zemi.
Technologický gigant chce přesunout výrobu notebooků MacBook do Thajska, zatímco v Indii už meziročně ztrojnásobil produkci iPhonů. K odklonu od výroby v Číně ji vedou komplikace spojené s covidovými lockdowny a ochlazení vztahů mezi Pekingem a Washingtonem.
Po Indii hledá Apple útočiště i v Thajsku. Chce tam přesunout výrobu macbooků z Číny
Zprávy z firem
Společnosti Foxconn Technology Group, která je partnerem americké firmy Apple, plánuje investovat kolem 700 milionů dolarů (15,5 miliardy korun) do nové továrny v Indii. Firma se snaží posílit místní výrobu a urychlit její přesun z Číny v souvislosti s rostoucím napětím mezi Washingtonem a Pekingem. S odvoláním na informované zdroje to uvedla agentura Bloomberg. Investice by byla pro Foxconn jednou z největších v Indii.
Šach mat Číně? Apple a Foxconn chystají v Indii obří továrnu na iPhony pro 100 tisíc zaměstnanců
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.