Schváleno. Síť obchodů Hruška ovládnou Maďaři

Antimonopolní úřad povolil maďarské skupině Oriens nákup maloobchodního řetězce Hruška, který má prodejny hlavně na Moravě, a společnosti Sempronemo, která se zabývá správou a pronájmem nemovitostí.
„V rámci správního řízení úřad zejména posuzoval dopady v oblasti maloobchodního prodeje zboží denní potřeby, přičemž při hodnocení se zaměřil na území celé České republiky a pak okresů a měst, kde se činnosti spojujících se stran překrývají. Po posouzení situace úřad rozhodl, že spojení podstatným způsobem nenaruší hospodářskou soutěž. Ke stejnému závěru pak dospěl i po zhodnocení vlivu spojení na další trhy, jako je například výroba a velkoobchodní prodej čerstvého chleba, rohlíků i ostatního pečiva,“ uvedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v tiskové zprávě.
Oriens obě firmy kupuje prostřednictvím společnosti Central European Retail Holding, jejímiž jednateli jsou zakladatelé skupiny Flóra Macherová a Krisztián Orbán a stoprocentním společníkem skupina Oriens. Central European Retail Holding vlastní skupina Oriens od září 2023.
Řetězec Hruška se sídlem v Ostravě má prodejny hlavně na Moravě, ve Slezsku a ve východních Čechách. Firma patří třem společníkům, Pavlu Hruzíkovi, Jarmile Plevové a Janě Škrabalové. Transakce se týká také převzetí ostravské společnosti Sempronemo.
Český miliardář Křetínský chce ovládnout britskou královskou poštu založenou roku 1635. Akcie pošty v reakci letí nahoru o 26 procent. Stoupají rovněž akcie nizozemské pošty, v níž má Křetínský takřka třetinový podíl, všímá si ekonom Lukáš Kovanda.
Křetínský usiluje o převzetí vlastníka britské Royal Mail
Názory
Maďarský fond toho v ČR vlastní víc
Podle poslední zveřejněné výroční zprávy Hruška v roce 2022 vytvořila tržby 7,78 miliardy korun, meziročně o 374,2 milionu korun nižší, a čistý zisk 156,5 milionu korun. V roce 2022 Hruška provozovala 434 vlastních prodejen a zajišťovala jednotnou obchodní politiku pro 581 provozoven. Zaměstnávala přes 3000 lidí.
Oriens je soukromě vlastněný průmyslový holding se zaměřením na fondy soukromého kapitálu v České republice, Polsku, Německu, Maďarsku a na Slovensku. Od roku 2021 do skupiny Oriens patří společnost Flosman, která v Česku provozuje síť potravinových prodejen Flop i velkoobchod.
V ČR Oriens ovládá také firmu Moravia Containers, která vyrábí modulární stavby a kontejnery. Loni koupil obchodníka s hutním materiálem Steelmart z Huštěnovic na Uherskohradišťsku, dodavatele komponentů a specializovaných dílů pro energetiku, ropný a plynárenský průmysl a dopravu Sanborn z Velkého Meziříčí a také podíl ve firmě Gastro-menu Express z Třince na Frýdecko-Místecku. V červenci ÚOHS oznámil, že Oriens může koupit v Česku další potravinářský řetězec Pramen CZ.
Maloobchodní síť Hruška převezme maďarský investiční fond Oriens. Hodnota transakce, kterou ještě musí posoudit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), se pohybuje v jednotkách miliard korun. Serveru Zboží&Prodej potvrdily podpis smlouvy dva zdroje obeznámené s aktuální situací na trhu.
Síť prodejen Hruška převezme maďarský fond Oriens. Patří mu i obchody Flop
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.