Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Sdílejte technologie s našimi firmami, tlačí EU na Čínu

Sdílejte technologie, žádá EU po čínských firmách
ČTK
 ČTK

Evropská unie chce přimět čínské společnosti, aby výměnou za evropské dotace předávaly technologie evropským podnikům, uvedl deník Financial Times (FT) s odvoláním na dva vysoce postavené představitele EU. Aktuálně se mají podmínky týkat jen dotací na vývoj baterií, ale časem by se mohly rozšířit i do dalších oblastí, dodal FT.

Tyto požadavky v menším měřítku připomínají podobný model v Číně, kde vláda tlačí na zahraniční společnosti, aby sdílely duševní vlastnictví s čínskými partnery výměnou za přístup na čínský trh.

Baterie v hlavní roli

Brusel má v prosinci vyhlásit výzvu k podávání přihlášek do výběrového řízení na granty ve výši jedné miliardy eur na vývoj baterií. Součástí podmínek budou zřejmě právě nová kritéria vyžadující, aby čínské firmy měly závody v EU a sdílely technologické know-how s tuzemskými partnery.

Podle úředníků se nicméně kritéria mohou před zahájením výběrového řízení změnit. Na druhou stranu by mohlo jít o pilotní projekt, který by předcházel rozšíření modelu i na další odvětví, dodal FT.

Baterie jsou zásadní pro rozvoj trhu s elektromobily. Podle FT tvoří více než třetinu nákladů na výrobu. Na konci října EU zavedla vyrovnávací cla až 35,3 procenta na dovoz bateriových elektromobilů z Číny, která se připočítávají ke standardnímu desetiprocentnímu dovoznímu clu.

Podle Evropské komise Peking uměle snižuje náklady na výrobu neférovými subvencemi, které dávají čínským výrobcům nekalou výhodu.

Elektromobil Xiaomi SU7

Elektromobil od Xiaomi je hit. Dodávky přesáhly sto tisíc kusů

Čínský výrobce elektroniky Xiaomi ve třetím čtvrtletí meziročně navýšil tržby o 30,5 procenta na 92,5 miliardy jüanů (306 miliard korun).

Přečíst článek

Lék na hubnutí Wegovy

Spása pro obézní Číňany. Na tamní trh míří lék Wegovy

Dánská farmaceutická společnost Novo Nordisk spouští prodej léku na obezitu Wegovy v Číně. Firma odhaduje, že v zemi, která je druhým největším farmaceutickým trhem na světě, trpí obezitou více než 180 milionů lidí. S odkazem na mluvčího podniku o tom informuje agentura Reuters.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

ANALÝZA: Vodíková budoucnost má i rizika. Evropu může opět převálcovat Čína

Přečíst článek

Brusel řeší nájezd čínských automobilek na Evropu. Fandy elektroaut nepotěší

Přečíst článek
Doporučujeme