Šéf Heinekenu: Trumpova cla budou mít na náš byznys marginální dopad. Akcie pivovaru přidávají 12 procent

Nizozemský pivovar Heineken loni zvýšil provozní zisk o 8,4 procenta na 3,5 miliardy eur (87,8 miliardy korun). Výsledky překonaly očekávání analytiků a firma navzdory hrozbě obchodní války počítá s růstem i v letošním roce. Druhý největší pivovar na světě o tom informoval v dnešní tiskové zprávě. Akcie podniku na výsledky zareagovaly růstem o 12 procent.
Analytici v průměru očekávali zvýšení provozního zisku o 5,3 procenta. Výnosy ale firmě klesly o 1,2 procenta na 35,96 miliardy eur. Objem prodeje se zvýšil o 1,6 procenta a růst zaznamenaly všechny regiony. Výrazný byl růst v Indii, Nigérii, Vietnamu, Brazílii a Mexiku.
„Jsme celkem spokojeni, výsledky jsou to solidní,“ řekl novinářům generální ředitel Dolf van den Brink. Dodal, že Heinekenu se podařilo zvýšit objem prodeje ve všech regionech díky novým investicím.
Heineken: Trumpova cla náš byznys neohrzí
Firma také oznámila program odkupu svých akcií. V příštích dvou letech plánuje na jejich odkup vynaložit 1,5 miliardy eur.
V letošním roce očekává Heineken zvýšení provozního zisku v rozmezí čtyři až osm procent. Analytici dosud počítali s růstem o 5,8 procenta, uvedla agentura Reuters.
Van den Brink uvedl, že firma při hodnocení výhledu zohlednila rizika plynoucí z amerických cel vůči zemím, jako je Mexiko, kde Heineken vaří část piva určeného pro americký trh.
Americký prezident Donald Trump pohrozil zavedením cel na veškerý dovoz z Mexika, Kanady a EU, zavedl také 25procentní clo na veškerou dováženou ocel a hliník, což by mohlo mít dopad na pivovary kvůli zvýšení cen plechovek nebo ovlivnit objem dovozu piva. Spojené státy se na celosvětových tržbách Heinekenu podílejí méně než pěti procenty, pivovar tak neočekává významný dopad kroků amerického prezidenta na své hospodaření a je připraven na více scénářů, uvedl van den Brink a finanční ředitel Harold van den Broek.
Společnost Heineken je druhým největším výrobcem piva na světě za americkým konkurentem Anheuser-Busch InBev. Působí i v České republice. Divize Heineken ČR je dlouhodobě trojkou na českém trhu po Plzeňském Prazdroji a Pivovarech Staropramen. Patří jí pivovary Starobrno, Královský pivovar Krušovice a Velké Březno.
Americký prezident Donald Trump oznámil, že zavede 25procentní clo na dovoz oceli a hliníku do Spojených států. Cla se budou vztahovat na všechny země a vstoupit v platnost by měla 12. března, oznámil Bílý dům. Opatření podle Trumpovy administrativy podpoří produkci oceli a hliníku v USA. Zároveň však zvyšuje riziko širšího obchodního konfliktu. Představitelé zemí, kterých se cla dotknou nejvíce, včetně EU, plánují protiopatření, aby ochránili zájmy svých firem. Současně však dodávají, že jsou připraveni s americkou vládou jednat.
Trump zavedl clo na dovoz veškeré oceli a hliníku do USA. Jedna země možná dostane výjimku
Politika
Nejnovější sada prezidentských dekretů Donalda Trumpa přináší jednu zásadní novinku, která nebude dělat radost pravděpodobnému budoucímu premiérovi Česka Andreji Babišovi. A ne, nejde o cla na hliník a ocel, která Evropě rozhodně moc nepomohou.
Stanislav Šulc: Donald Trump začíná přidělávat vrásky už i Andreji Babišovi
Názory
Americký prezident Donald Trump říká, že už během dvou dní zavede další sadu cel. Tentokrát půjde o takzvaná reciproční cla. Dorovnával by tedy americká cla s těmi, jež na USA uplatňují jiné země.
Lukáš Kovanda: Zasadí Trump celní políček svému stoupenci Mileiovi?
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.