Šéf Lukoilu zemřel po pádu z okna. Údajně spáchal sebevraždu

Šéf druhého největšího ruského producenta ropy Lukoil Ravil Maganov zemřel po pádu z okna nemocnice, kde byl na vyšetření. Podle ruské agentury TASS spáchal sebevraždu. Lukoil byla jedna z prvních ruských firem, která se vyslovila proti invazi na Ukrajině, uvedla agentura Bloomberg. Podle ruských médií je to letos již sedmé podezřelé úmrtí některého z nejvyšších ruských manažerů.
Předseda správní rady Lukoilu Maganov spáchal sebevraždu, uvedla tisková agentura TASS s odvoláním na nejmenovaného úředníka činného v trestním řízení, který se úmrtím zabývá. Sedmašedesátiletý manažer byl po infarktu v nemocnici a podle zpráv ruských médií bral antidepresiva. Podle agentury Interfax na místě zasahuje policie, uvedl Bloomberg.
Maganov se připojil k Lukoilu krátce po založení společnosti v roce 1991. „Díky svému manažerskému talentu se Lukoil vyvinul z malé ropné skupiny na jednu z předních světových energetických společností,“ uvedl Lukoil v prohlášení k úmrtí s tím, že Maganov trpěl „vážnou nemocí“.
Londýn rozšiřuje seznam sankcionovaných Rusů, nově na něm přibude i Ukrajinec, politik Viktor Medvedčuk, který je podezřelý z vlastizrady. Sankcím se nevyhne ani šéf ropné společnosti Lukoil Vagit Alekperov.
Britové zmrazí majetek šéfa Lukoilu i ukrajinského politika podezřelého z vlastizrady
Politika
Lukoil byl jediným ruským producentem ropy, který vyzval k „rychlému vyřešení vojenského konfliktu“ na Ukrajině začátkem března, těsně poté, co Moskva zahájila druhý týden agrese vůči Ukrajině.
„Vyslovujeme se pro rychlé zastavení ozbrojeného konfliktu a plně podporujeme jeho řešení prostřednictvím vyjednávání a diplomatických prostředků," uvedla tehdy firma podle agentury AFP. Vagit Alekperov, zakladatel společnosti, generální ředitel, hlavní akcionář a jeden z nejbohatších Rusů, pak oznámil svou rezignaci v dubnu poté, co se stal terčem mezinárodních sankcí.
Další podezřelá úmrtí
Za podezřelých okolností zemřeli v posledních měsících i další vysoce postavení ruští manažeři. Tělo bývalého viceprezidenta plynárenské společnosti Novatek Sergeje Protoseni bylo nalezeno v dubnu v zahradě vily ve španělském Lloret d Mar, kde trávil velikonoční svátky. Milionář se podle všeho oběsil, v domě byla nalezena i mrtvá těla jeho manželky a dcery, obě s bodnými ranami.
Vyhrocená situace kolem dvou separatistických regionů na východě Ukrajiny tvrdě dopadla i na ruské miliardáře. Pondělní propad cen akcií snížil hodnotu jejich majetku asi o 8,3 miliardy dolarů (asi 178 miliard korun), píše server ruskojazyčné verze časopisu Forbes.
Propad burz dopadl krutě na ruské oligarchy. Nejvíc zchudl šéf Lukoilu Alekperov
Leaders
Bývalý viceprezident Gazprombanky Vladislav Avajev byl rovněž v dubnu nalezen mrtvý ve svém moskevském bytě. Údajně nejprve zabil svou manželku a dceru a následně spáchal sebevraždu.
V květnu pak zemřel další bývalý vysoce postavený manažer Lukoilu, Alexander Subbotin. Podle informací, které se objevily v médiích, zemřel na selhání srdce poté, co navštívil šamana, který mu měl poskytnout alternativní léčbu.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.