Šéf největší české petrochemické firmy skončil. Odvolalo ho nové vedení polského Orlenu

Předseda představenstva společnosti Orlen Unipetrol Tomasz Wiatrak skončil ve funkci, odvolalo ho nové vedení polské mateřské skupiny Orlen.
Spolu s Wiatrakem skončila také místopředsedkyně představenstva Katarzyna Wośová. Jejich nástupci zatím vybráni nebyli. Upozornil na to server Hospodářské noviny (HN).
„S účinností od 13. dubna 2024 skončili své působení ve funkci předsedy představenstva společnosti Orlen Unipetrol a.s. Tomasz Wiatrak a ve funkci místopředsedkyně představenstva společnosti Katarzyna Wośová,“ uvedl mluvčí skupiny Kaidl. Wiatrak byl v čele společnosti od roku 2019.
Nástupce podle něj firma zatím nevybrala, rozhodovat o něm bude nové vedení mateřské skupiny. Jejím šéfem se v minulém týdnu stal Ireneusz Fonfara (50), který předtím vedl litevskou divizi podniku. Ve funkci nahradil Daniela Obajtka, který společnost vedl šest let. Změny v polské skupině PKN Orlen, kterou kontroluje stát, souvisejí s politickými změnami v Polsku.
Státní společnost Mero zahájila projekční práce na rozšíření kapacity evropského ropovodu TAL. Společnost oznámila, že zatím vybrala některé dodavatele a technologie. Projekt za 1,6 miliardy korun má od roku 2025 zajistit navýšení kapacity pro Česko o čtyři miliony tun ropy ročně, do země bude tak možné ropovodem dodat až osm milionů tun za rok. ČR by se tím měla stát nezávislou na ruské ropě.
Mero rozjelo miliardový projekt, který zbaví Česko závislosti na ruské ropě
Zprávy z firem
Nové vedení Orlenu tak rozhodlo o změnách v dceřiných společnostech, mezi něž patří i český Orlen Unipetrol. Představenstvo tuzemské firmy je v současnosti čtyřčlenné. Jeho místopředsedou je Ryszard Pilch, dalšími členy pak Adam Jarosz, Maciej Romanów a Tomáš Herink.
Skupina Orlen Unipetrol je největší rafinérskou a petrochemickou společností v Česku. Zaměřuje se na zpracování ropy a na výrobu, distribuci a prodej pohonných hmot a petrochemických produktů, zejména plastů a hnojiv. Ve všech těchto oblastech patří k významným hráčům na českém i středoevropském trhu.
Do skupiny Orlen Unipetrol spadají rafinérie a výrobní závody v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, společnost Paramo v Pardubicích, společnost Spolana v Neratovicích, otrokovická společnost Remaq a dvě výzkumná centra v Litvínově a Brně. Skupina také provozuje největší tuzemskou síť čerpacích stanic Orlen Benzina. Orlen Unipetrol zaměstnává téměř 6000 lidí. Loni skupině klesl čistý zisk na 5,2 miliardy korun z předloňských 17,9 miliardy korun.
Od roku 2005 je Orlen Unipetrol součástí polské skupiny PKN Orlen, která je od roku 2018 jediným vlastníkem firmy.
Rafinérské a petrochemické skupině Orlen Unipetrol loni klesl čistý zisk na 5,2 miliardy korun z předloňských 17,9 miliardy korun. Meziročně firmě klesly i tržby, a to o pětinu na 166,4 miliardy korun. Skupina loni zpracovala 7,5 milionu tun ropy.
Skupina Orlen Unipetrol loni nezářila. Meziročně jí klesly tržby i zisk
Zprávy z firem
V Česku je velký podíl služebních vozů. „Je to asi i jeden z důvodu, proč jsou v Praze paliva nejdražší. Sídlí tu totiž řada firem,“ říká Petr Zajíc, portfolio manažer Amundi. V neděli začalo platit v EU embargo na dovoz ropných produktů z Ruska námořní cestou, ropovodem Družba ale ruská ropa do českých rafinerií proudí dál. „Nafta z ruské ropy se u nás bude vyrábět dál, ale ještě zdraží,“ říká Zajíc.
Petr Zajíc: Češi cenu benzínu tolik neřeší, mají služebáky
Trhy
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.