Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Shell za odchod z Ruska odepíše 100 miliard korun. Je to víc, než firma čekala

Shell
Shell
 ČTK

Jde o první konkrétní vyčíslení škod, které škrtnutí ruských aktiv přineslo západní ropné společnosti. Další budou následovat, shodují se odborníci.

Shell kvůli odchodu z Ruska v reakci na napadení Ukrajiny odepíše čtyři až pět miliard dolarů (téměř 90 až 112 miliard korun). Uvedlo to vedení britsko-nizozemské ropné a plynárenské společnost. Částka je vyšší, než firma odhadovala dříve. Podle serveru CNBC oznámení nabízí první pohled na potenciální finanční dopady odchodu z Ruska na západní ropné společnosti.

„Pro výsledky za první čtvrtletí roku 2022 se očekává, že dopad znehodnocení dlouhodobého majetku po zdanění a dodatečné poplatky (např. odpisy pohledávek, očekávané úvěrové ztráty a nevýhodné smlouvy) související s aktivitami v Rusku bude čtyři až pět miliard dolarů,“ uvedl Shell, který dříve ztráty spojené s odchodem z Ruska odhadoval na 3,4 miliardy dolarů.

Ministr financí Zbyněk Stanjura

Lukáš Kovanda: Problém je jinde než u čerpacích stanic, pane ministře

Ministr financí Zbyněk Stanjura by se měl zaměřit nejen na marže čerpacích stanic, ale i rafinérií. Rafinační marže největších prodejců pohonných v ČR stoupají mohutně, protože stále zpracovávají zlevněnou ruskou ropu.

Přečíst článek

Vydělávali na růstu cen ropy a plynu

Firma nicméně v prvním čtvrtletí těžila z rostoucích cen ropy a plynu. Ropa se v průměru prodávala za více než 100 dolarů za barel, což je nejvíce od roku 2014, zatímco evropské ceny plynu dosáhly rekordního maxima. Výsledky za první kvartál spolu s podrobnými dopady války na Ukrajině podnik zveřejní 5. května.

Největší světový obchodník se zkapalněným zemním plynem (LNG) uvedl, že zisky z obchodování s LNG by měly být ve čtvrtletí vyšší než v předchozích třech měsících. Zisky z obchodování s ropou mají být ve čtvrtletí „výrazně vyšší“.

Začátek roku 2022 znamenal pro ropný a plynárenský průmysl jedno z nejturbulentnějších období za poslední desetiletí. Západní společnosti včetně Shellu se rychle stáhly z Ruska, přerušily obchodní vazby a ukončily své tamní společné podniky. Shell 8. března oznámil, že přestane kupovat ruskou ropu a zemní plyn, uzavře v zemi své čerpací stanice a ukončí další podnikatelské aktivity, které v Rusku má.

Shell, přeprava

Shell se odstřihl od ruské ropy i plynu. Za poslední nákup se veřejně omluvil

Britsko-nizozemská ropná a plynárenská společnost Shell přestane kupovat ruskou ropu a zemní plyn. V Rusku uzavře své čerpací stanice a ukončí tam i veškeré další podnikatelské aktivity.

Přečíst článek

Válka na Ukrajině

Rusko může válčit dlouhé měsíce. Pomáhá mu drahá ropa

Rusko stojí válka 25 miliard korun denně, spočítal profesor válečných studií. I při embargu na ropu tak mohou válku financovat dlouhé měsíce, vždyť barel ropy teď prvně v historii stojí přes 3000 korun.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Nord Stream 2, výstavba plynovodu, ilustrační foto

Habeck si oddechl, turbína k Nord Stream 1 už je na cestě do Ruska. Plynovod se ale rozjede se zpožděním

Přečíst článek
Doporučujeme