Singapurské letiště Changi je opět nejlepším na světě, Prahu v první stovce nenajdete
Jeden z hlavních dopravních uzlů v Asii, letiště Singapur-Changi, se po třech letech vrátilo do čela žebříčku nejlepších letišť na světě Skytrax World Airport Awards, jehož pořadí určuje hlasování zákazníků. Z čela po dvou letech odsunulo letiště Dauhá Hamad v Kataru. Ve stovce nejlepších letišť byste to pražské hledali marně, vyplývá z výsledků, které zveřejnila agentura Bloomberg.
Singapurské letiště Changi získalo pomyslnou zlatou medaili zpět poté, co před nástupem covidu kralovalo žebříčku osm let. V letech 2021 a 2022 během vrcholu protipandemických cestovních omezení ale bralo jen bronz, neboť první místo v obou letech obdrželo katarské letiště v Dauhá, uvedl Bloomberg.
Cestovní ruch letos nabral po razantním zmírnění proticovidových opatření opravdu silný dech, a s tím vyvstala tradiční otázka – s jakou společností letět? Jednou z odpovědí jsou i výsledky prestižní soutěže Skytrax World Airline Awards, v níž opět dominovala společnost Qatar Airways, uvedla agentura Bloomberg.Nejlepšími aerolinkami jsou Qatar Airways, evropské společnosti přihlížejí z dáli
Enjoy
„Letiště Changi je poctěno, že celkově podvanácté bylo jmenováno nejlepším letištěm světa," řekl Lee Seow Hiang, generální ředitel Changi Airport Group. „Toto uznání je velkým povzbuzením pro naši letištní komunitu, která v posledních dvou letech pevně stála při sobě v boji s výzvami COVID-19,“ dodal.
Changi odsunulo letiště Hamad v Dauhá na druhé místo, třetí skončilo tokijské letiště Haneda. Nápadná je absence v Top 10 letišť v USA, podotkl Bloomberg s odkazem na výsledky Skytrax World Airport Awards 2023.
Nejlepší v Evropě je letiště v Paříži
Nejlepším evropským letištěm je Charles de Gaulla v Paříži, které si meziročně polepšilo o jednu příčku na aktuální pátou. Londýnské Heathrow po loňských peripetiích kleslo o devět míst na 22. místo. Z bývalých států východního socialistického bloku je v první stovce zastoupeno jen Baku v Ázerbájdžánu (53.) a Budapešť (77.). Praha v první stovce stejně jako loni chybí.
Letiště Praha obsadilo v pravidelném žebříčku německé společnosti AirHelp 141. místo ze 151 hodnocených letišť. Nejnižší skóre české letiště získalo za včasnost letů. Letiště Praha uvedlo, že žebříček považuje za zcela zavádějící kvůli kritériím hodnocení, do kterých patří i včasné přílety, na což letiště nemá vliv. Hodnoceny byly také aerolinky, ČSA obsadily 53. místo z 64 hodnocených aerolinek. ČSA získaly nejnižší počet bodů za řešení nároků na kompenzace.Letiště Praha i ČSA patří k nejhorším na světě ve srovnání s konkurencí, říká žebříček AirHelp
Money
Nejlepším severoamerickým letištěm je Seattle-Tacomana na 18. pozici, což znamená meziroční postup o devět příček. K zajímavým momentům žebříčků patří podle Bloombergu to, že newyorské letiště Johna F. Kennedyho se posunulo dolů o tři místa až na 88. místo, naopak čínský Šen-čen vyskočil o 26 pozic na 31. místo a dvě příčky překonal Hongkong. Z australských letišt je nejvyše Melbourne na 19. místě.
Top 20 letiště podle Skytrax World Airport Awards 2023 (v závorce umístění v roce 2022):
1.Singapur-Changi (3.) | 11. Vídeň, Rakousko (19.) |
2. Dauhá Hamad, Katar (1.) | 12. Helsinki-Vantaa, Finsko (11.) |
3. Tokyo Haneda, Japonsko (2.) | 13. Řím Fiumicino, Itálie (24.) |
4. Soul Incheon, Jižní Korea (5.) | 14. Kodaň, Dánsko (17.) |
5. Paříž Charles de Gaulle, Francie (6.) | 15. Ósaka Kansai, Japonsko (10.) |
6. Istanbul, Turecko (8.) | 16. Centrair Nagoya, Japonsko (12.) |
7. Mnichov, Německo (7.) | 17. Dubaj, SAE (14.) |
8. Curych, Švýcarsko (9.) | 18. Seattle-Tacoma, USA (27.) |
9. Tokyo Narita, Japonsko (4.) | 19. Melbourne, Austrálie (26.) |
10. Madrid Barajas, Španělsko (16.) | 20. Vancouver, Kanada (28.) |
Letenky z Prahy patří poslední dobou k těm nejdražším v Evropě. U delších letů se při odletu z jiného evropského města dají ušetřit desetitisíce korun.Zdeněk Pečený: Proč nás aerolinky berou na hůl?
Názory
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.