Skoro žádný optimismus. Většina českých firem je skeptická k vývoji tuzemské ekonomiky
K budoucímu vývoji české ekonomiky je skeptických 60 procent českých firem. Nejčastěji očekávají její stagnaci nebo úpadek. Naopak optimismus vyjádřilo pouze sedm procent firem. Vyplývá to z rozsáhlého srpnového průzkumu mezi 1267 podniky, který na konferenci Česko na křižovatce představili prezident Svazu průmyslu Jan Rafaj a prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček. Důvodem negativního postoje je hlavně absence strategických investic ze strany státu.
„Pětina firem vůbec nezaznamenala významnou činnost státu v oblasti strategických investic. Je potřeba provést razantní změny,“ uvedli autoři průzkumu. Chybějící strategické investice se v různé míře dotknou více než poloviny firem. „Dopad na českou ekonomiku může být kritický,“ upozornil Zajíček.
Pokračovat v podnikání v Česku v případě, že stát nebude strategicky investovat, je připraveno 42 procent firem. „Toto procento však klesá s tím, jak roste velikost firem. Větší firmy častěji uvádějí potenciální zredukování podnikatelských aktivit či zpomalení růstu firmy,“ uvedli autoři. Přesunutí firmy do zahraničí by zvažovalo pět procent podniků, tři procenta dokonce úplné ukončení činnosti.
Česká republika jako jediná země EU ještě ve výkonnosti ekonomiky nedosáhla předcovidových úrovní. Na českém exportním fóru, které v Praze pořádá Asociace exportérů, to řekla hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. Česko podle ní hledá nový model růstu - mělo by řešit především situaci na trhu práce, zajistit cenovou stabilitu a zkrotit veřejné finance.Horská: Výkonnost české ekonomiky jako jediná v EU nedosáhla předcovidových úrovní
Money
Více než polovina společností se domnívá, že strategické investice nejvíce brzdí dlouhé povolovací procesy. Chybějící vizi státu vidí jako problém 45 procent firem a složitou legislativu a neprovázaní se strategickými dokumenty státu pak 43 procent.
Stát by měl podle podnikatelů prioritně investovat hlavně do vzdělání. „Firmy vnímají změny, které s sebou přináší rychle nastupující automatizace, robotizace, digitalizace, zavádění umělé inteligence a další trendy, a uvědomují si, že se těmto změnám musí svou kvalifikací přizpůsobit také zaměstnanci,“ sdělili autoři průzkumu.
Dalšími preferovanými oblastmi investic jsou pro firmy energetika, doprava a výzkum, vývoj a inovace. V energetice by podniky nejčastěji vítaly výstavbu jaderných elektráren. „I druhá nejčastější odpověď zohledňuje potřebu snižování uhlíkové stopy. Firmy si uvědomují vysoké ambice zelené politiky EU, kterým Česká republika nemusí být bez jádra a obnovitelných zdrojů schopna vyhovět,“ zjistil výzkum.
Prezident Petr Pavel i přes výhrady podepsal vládní penzijní novelu, která mimo jiné zpřísňuje pravidla předčasných důchodů a upravuje řádné lednové valorizace penzí. Nynější mimořádné valorizace, které nastávají při vyšším růstu cen, nahradí dočasný přídavek. Fiala Pavlův podpis ocenil.AKTUALIZOVÁNO: Nejdříve váhání, poté rychlý podpis. Pavel schválil vládní penzijní novelu
Money
V dopravě firmy preferují především dobudování dálniční sítě, tuto odpověď uvedly více než čtyři pětiny z nich. „Nedobudovaná dálniční síť snižuje logistické možnosti firem, ale také znesnadňuje vyrovnání regionálních rozdílů v nezaměstnanosti - lidé nemohou snadno cestovat za prací,“ podotkli autoři průzkumu. Podniky chtějí také zlepšení kvality silnic a propojení dopravních tepen se sousedními státy, což může snížit náklady na vývoz i dovoz.
Nejrizikovějšími oblastmi pro podniky jsou trh práce, energetika, investice do státní a veřejné správy, vzdělání, a technická a digitální infrastruktura, vyplývá z průzkumu. „Nedostatek pracovních sil především pociťují firmy ve stavebnictví, automotive, strojírenství a v zemědělství,“ dodali jeho autoři. Energetika je častěji rizikovější pro firmy působící v automobilovém, chemickém a strojírenském průmyslu, zemědělství a potravinářství.
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.