Skupina ČEZ snížila čistý zisk o více než 6 miliard, prodala polská uhelná aktiva

Energetické skupině ČEZ klesl ve třech čtvrtletích letošního roku čistý zisk na 23,4 miliardy korun, což je meziročně o 6,4 miliardy korun méně. Výsledek tak skončil mírně za očekáváním analytiků, kteří to přisuzují zejména vyššímu daňovému zatížení společnosti. Analytici naopak ocenili růst provozního zisku EBITDA na 100 miliard korun. ČEZ také oznámil prodej svých uhelných aktiv v Polsku firmě ResInvest Group.
„Výsledky hospodaření za tři čtvrtletí naplnily naše očekávání,“ řekl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. K poklesu podle podniku přispěl zejména nižší zisk z obchodování s komoditami a také nižší výnosy z těžby.
Podle analytiků je pokles čistého zisku rovněž výsledkem vysokého daňového zatížení. Analytik J&T Banky Milan Lávička upozornil na vysokou efektivní daňovou sazbu ve výši 86 procent, zatímco před rokem činila 61 procent. Sazba souvisí s daní z mimořádných zisků a s odloženou daní v důsledku zrychlení odpisů uhelných aktiv.
Česká skupina JRD plánuje postavit na Slovensku nedaleko Nitry velký park větrných elektráren. Projekt s 18 turbínami a celkovou kapacitou 108 megawattů (MW) by podle společnosti měl patřit k největším zařízením na Slovensku. Oznámila to společnost JRD, hodnotu investice nezveřejnila.
U Nitry mají vyrůst větrníky. Postaví je český developer JRD
Reality
Energetické společnosti naopak za devět měsíců vzrostl zisk EBITDA na 100 miliard korun, což je podle analytiků zejména důsledek vyšších výnosů z výroby. Analytik Fio banky Jan Raška v této souvislosti upozornil, že společnost těžila hlavně z vyšších prodejních cen silové elektřiny.
Vedení podniku i proto navýšilo svá očekávání celoročního provozního zisku EBITDA na 126 až 130 miliard korun, očištěný čistý zisk pak předpokládá na úrovni 26 až 30 miliard korun.
Prodej černouhelných elektráren
ČEZ oznámil také prodej uhelných aktiv v Polsku, která odkoupí investiční společnost ResInvest Group. Prodej zahrnuje společnosti, které vlastní a provozují dvě černouhelné elektrárny Skawina a Chorzów s kombinovanou výrobou elektřiny a tepla. Vypořádání transakce podléhá schválení polského antimonopolního úřadu, což se očekává v prvním čtvrtletí příštího roku. Zakladatelem ResInvest Group je podle obchodního rejstříku Tomáš Novotný, bývalý manažer energetického a průmyslového holdingu (EPH) podnikatele Daniela Křetínského.
Polostátní energetickou skupinu ČEZ dál povede její dosavadní šéf Daniel Beneš. Dozorčí rada společnosti dnes předsedovi představenstva a generálnímu řediteli firmy prodloužila mandát na další čtyřleté období do roku 2029. Současné mu končí na konci příštího roku, uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Beneš vede ČEZ od roku 2011.
ČEZ i nadále povede Daniel Beneš
Leaders
ČEZ chce stále prodat ještě svůj zbývající podíl v tureckém Akenerji, v současnosti však s konkrétním zájemcem nejedná. Do budoucna chce společnost v zahraničí rozvíjet zejména moderní energetiku v rámci ESCO služeb
Společnost zároveň připravuje změny také uvnitř celé skupiny. Kvůli regulatorním změnám v evropských pravidlech chystá vyčlenění své sekce zaměřené na obchod s komoditami do separátní dceřiné společnosti. Založila kvůli tomu nový podnik ČEZ Trade. ČEZ má nyní z tzv. tradingu miliardové marže.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.