Skupina Orlen Unipetrol loni nezářila. Meziročně jí klesly tržby i zisk
Rafinérské a petrochemické skupině Orlen Unipetrol loni klesl čistý zisk na 5,2 miliardy korun z předloňských 17,9 miliardy korun. Meziročně firmě klesly i tržby, a to o pětinu na 166,4 miliardy korun. Skupina loni zpracovala 7,5 milionu tun ropy.
Skupina v loňském roce prodala 6,3 milionů tun rafinérských produktů. Prodej petrochemických produktů dosáhl 1,8 milionů tun.
Na investice do modernizace výrobních technologií loni Orlen Unipetrol vynaložil 12,8 miliardy korun. „Za posledních šest let jsme v Česku investovali již téměř 60 miliard korun,“ uvedl generální ředitel firmy Tomasz Wiatrak. Hlavními investičními projekty loňského roku byly revitalizace jednotky parciální oxidace vodíku, dostavba 11. krakovací pece etylenové jednotky a modernizace výroby čpavku.
Ukrajina kvůli ruské agresi přišla o 30 procent své ekonomiky, asi pětinu svého území a 3,5 milionu pracovních míst. Více než deset milionů lidí muselo kvůli válce opustit své domovy, mnozí uprchli do ciziny. Uvedl to ukrajinský premiér Denys Šmyhal v rozhovoru, který zveřejnila japonská televize NHK. Šmyhal: Ukrajina přišla kvůli válce o 30 procent své ekonomiky
Politika
Orlen Unipetrol se investicemi připravuje mimo jiné na odklon od ruské ropy. Loni proto v litvínovské rafinerii otestovala různé druhy alternativních ropných směsí, aby zjistila, jaké procesy bude nutné upravit pro zachování bezpečné a efektivní výroby. „Klíčová nastavení zrealizujeme během dubnové odstávky a budeme tak připraveni na přelom letošního a příštího roku, kdy by měl být dokončen proces navýšení kapacity ropovodu TAL a Česko by se mělo od ruské ropy odstřihnout,“ uvedl Wiatrak.
V maloobchodě pokračoval Orlen Unipetrol v investicích do modernizace a rozvoje sítě čerpacích stanic, kterých v Česku provozuje 436. Podíl skupiny na celkovém objemu prodaných paliv v ČR loni stoupl o 5,4 procentního bodu na 27,5 procenta. Firma také zprovoznila vodíkové čerpací stanice pro osobní i nákladní automobily a autobusy v Praze a v Litvínově.
Americkému výrobci čipů Nvidia prudce vzrostl ve čtvrtém čtvrtletí čistý zisk na 12,3 miliardy dolarů (287,3 miliardy korun) z 1,4 miliardy dolarů ve stejném období předchozího roku. Hlavním pohonem růstu byl zájem o čipy pro umělou inteligenci (AI). Tržby stouply o 265 procent na 22,1 miliardy dolarů. Nvidia jede. Zisk výrobce čipů vzrostl o 769 procent
Zprávy z firem
Podle analytika Capitalinked.com Radima Dohnala je propad zisku i tržeb důsledkem poklesu cen pohonných hmot v Evropě a ropy ve světě. „Unipetrol za 2023 zpracoval stejný objem surové ropy 7,5 milionu tun, přitom tržby poklesly o 20 procent. Zisková marže tak klesla z 8,5 procenta na 3,1 procenta,“ řekl Dohnal. Bez podrobné výroční zprávy podle něj není patrná jiná příčina. „Za letošní rok čekám výsledek ještě horší, a to v důsledku problémů v průmyslu této části Evropy,“ dodal.
Skupina Orlen Unipetrol je největší rafinérskou a petrochemickou společností v Česku. Zaměřuje se na zpracování ropy a na výrobu, distribuci a prodej pohonných hmot a petrochemických produktů, zejména plastů a hnojiv. Do skupiny Orlen Unipetrol spadají rafinérie a výrobní závody v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, společnost Paramo v Pardubicích, neratovická společnost Spolana a dvě výzkumná centra v Litvínově a Brně.
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.