Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Skupina Orlen Unipetrol loni nezářila. Meziročně jí klesly tržby i zisk

Chemický areál u Litvínova na Mostecku společnosti Orlen Unipetrol
ČTK
 ČTK

Rafinérské a petrochemické skupině Orlen Unipetrol loni klesl čistý zisk na 5,2 miliardy korun z předloňských 17,9 miliardy korun. Meziročně firmě klesly i tržby, a to o pětinu na 166,4 miliardy korun. Skupina loni zpracovala 7,5 milionu tun ropy.

Skupina v loňském roce prodala 6,3 milionů tun rafinérských produktů. Prodej petrochemických produktů dosáhl 1,8 milionů tun.

Na investice do modernizace výrobních technologií loni Orlen Unipetrol vynaložil 12,8 miliardy korun. „Za posledních šest let jsme v Česku investovali již téměř 60 miliard korun,“ uvedl generální ředitel firmy Tomasz Wiatrak. Hlavními investičními projekty loňského roku byly revitalizace jednotky parciální oxidace vodíku, dostavba 11. krakovací pece etylenové jednotky a modernizace výroby čpavku.

Ukrajina za války přišla o 30 procent ekonomiky a pětinu území

Šmyhal: Ukrajina přišla kvůli válce o 30 procent své ekonomiky

Ukrajina kvůli ruské agresi přišla o 30 procent své ekonomiky, asi pětinu svého území a 3,5 milionu pracovních míst. Více než deset milionů lidí muselo kvůli válce opustit své domovy, mnozí uprchli do ciziny. Uvedl to ukrajinský premiér Denys Šmyhal v rozhovoru, který zveřejnila japonská televize NHK.

Přečíst článek

Orlen Unipetrol se investicemi připravuje mimo jiné na odklon od ruské ropy. Loni proto v litvínovské rafinerii otestovala různé druhy alternativních ropných směsí, aby zjistila, jaké procesy bude nutné upravit pro zachování bezpečné a efektivní výroby. „Klíčová nastavení zrealizujeme během dubnové odstávky a budeme tak připraveni na přelom letošního a příštího roku, kdy by měl být dokončen proces navýšení kapacity ropovodu TAL a Česko by se mělo od ruské ropy odstřihnout,“ uvedl Wiatrak.

V maloobchodě pokračoval Orlen Unipetrol v investicích do modernizace a rozvoje sítě čerpacích stanic, kterých v Česku provozuje 436. Podíl skupiny na celkovém objemu prodaných paliv v ČR loni stoupl o 5,4 procentního bodu na 27,5 procenta. Firma také zprovoznila vodíkové čerpací stanice pro osobní i nákladní automobily a autobusy v Praze a v Litvínově.

Zisk výrobce čipů Nvidia ve čtvrtletí díky zájmu o AI vzrostl o 769 procent

Nvidia jede. Zisk výrobce čipů vzrostl o 769 procent

Americkému výrobci čipů Nvidia prudce vzrostl ve čtvrtém čtvrtletí čistý zisk na 12,3 miliardy dolarů (287,3 miliardy korun) z 1,4 miliardy dolarů ve stejném období předchozího roku. Hlavním pohonem růstu byl zájem o čipy pro umělou inteligenci (AI). Tržby stouply o 265 procent na 22,1 miliardy dolarů.

Přečíst článek

Podle analytika Capitalinked.com Radima Dohnala je propad zisku i tržeb důsledkem poklesu cen pohonných hmot v Evropě a ropy ve světě. „Unipetrol za 2023 zpracoval stejný objem surové ropy 7,5 milionu tun, přitom tržby poklesly o 20 procent. Zisková marže tak klesla z 8,5 procenta na 3,1 procenta,“ řekl Dohnal. Bez podrobné výroční zprávy podle něj není patrná jiná příčina. „Za letošní rok čekám výsledek ještě horší, a to v důsledku problémů v průmyslu této části Evropy,“ dodal.

Skupina Orlen Unipetrol je největší rafinérskou a petrochemickou společností v Česku. Zaměřuje se na zpracování ropy a na výrobu, distribuci a prodej pohonných hmot a petrochemických produktů, zejména plastů a hnojiv. Do skupiny Orlen Unipetrol spadají rafinérie a výrobní závody v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, společnost Paramo v Pardubicích, neratovická společnost Spolana a dvě výzkumná centra v Litvínově a Brně.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme