Skupina Thyssenkrupp snížila účetní hodnotu své ocelářské divize o miliardu
Německá průmyslová skupina Thyssenkrupp snížila účetní hodnotu své ocelářské divize Thyssenkrupp Steel Europe (TKSE) o další miliardu eur (přes 25 miliard korun).
Hodnota divize, ve které letos koupil menšinový podíl český podnikatel Daniel Křetínský, nyní v účetních knihách společnosti Thyssenkrupp činí pouze 2,4 miliardy eur (zhruba 61 miliard korun), takže je méně než poloviční, než byla před dvěma lety, napsala agentura Reuters.
Německý ocelářský průmysl se potýká mimo jiné s vysokými cenami energie, levnou asijskou konkurencí a rozsáhlými náklady na snižování emisí. Další odpis hodnoty divize TKSE výrazně přispěl k tomu, že skupina Thyssenkrupp vykázala za uplynulý finanční rok čistou ztrátu 1,5 miliardy eur. Její akcie dnes nicméně posílily, protože podle analytiků by odpis mohl usnadnit prodej dalšího podílu v této problémové divizi, píše Reuters.
Křetínského investiční skupina EP Corporate Group (EPCG) už v divizi získala 20procentní podíl a nyní jedná o koupi dalších 30 procent. Finanční ředitel společnosti Thyssenkrupp Jens Schulte koncem minulého měsíce uvedl, že firma nadále předpokládá, že Křetínský zvýší podíl v její ocelářské divizi, takže vznikne společný podnik, ve kterém bude každá strana vlastnit poloviční podíl. Dodal nicméně, že pokud tento plán selže, je firma Thyssenkrupp připravena jednat s jinými potenciálními zájemci o divizi.
Divize zaměstnává kolem 27 tisíc lidí, mateřská firma se ji v posledních letech už několikrát neúspěšně pokoušela prodat. V Německu již delší dobu panují obavy, že plánovaná restrukturalizace divize povede k zániku tisíců pracovních míst.
Skupina Thyssenkrupp je největším německým producentem oceli. Výroba oceli je energeticky velmi náročná, ocelářskou divizi proto trápí vysoké ceny energií. Křetínský ovšem z drahých energií naopak profituje. Společnost Thyssenkrupp v květnu uvedla, že si od Křetínského slibuje přístup k levnější elektřině.
Zatímco tvořící se kabinet zvoleného prezidenta Donalda Trumpa slibuje, že se Amerika stane rájem kryptoměn, v Rusku se děje opak. Vláda zakázala těžbu kryptoměn v několika regionech. Rusko zakázalo těžbu kryptoměn na Sibiři
Money
Dva týdny před věřitelským výborem padl verdikt důležitý pro budoucnost hutě. „Rozhodnutí vrchního soudu jednoznačně potvrdilo oprávněnost a důvodnost návrhu na omezení dispozičních práv huti, která už dříve zneužila ochranu před věřiteli,“ říká insolvenční správce Šimon Peták. Soud zarazil snahu Guptova impéria zůstat ve hře o Liberty Ostrava
Zprávy z firem
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.