Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Slováci chtějí vybudovat nový jaderný zdroj, Rusové u toho prý být nemají

Jaderná elektrárna Bohunice
ČTK
 ČTK

Slovenská vláda schválila záměr vystavět nový jaderný zdroj s výkonem do 1200 megawattů na západě země. Kabinet premiéra Roberta Fica na svém výjezdním zasedání také uložil ministrům financí a hospodářství, aby do konce října připravili detaily k projektu. Atomové elektrárny mají na Slovensku už v současnosti hlavní podíl na výrobě elektřiny.

Fico už v pondělí řekl, že nový zdroj chce jeho vláda postavit do vlastnictví státu. Dříve přitom Slovensko začalo připravovat výstavbu nové elektrárny ve spolupráci s českou energetickou firmou ČEZ, se kterou kvůli tomu v roce 2009 za první Ficovy vlády založilo společný podnik.

Slovenští ministři hospodářství a financí mají vládě předložit návrh podmínek výstavby nového jaderného bloku, harmonogram přípravných a stavebních prací, finanční zajištění projektu a proces výběru investora a technologie.

Neckarwestheim II

Německo dává sbohem jádru, může to nakonec zdražit elektřinu i v Česku

Německo v neděli po více než 60 letech výroby elektřiny z jádra vypíná své poslední jaderné elektrárny. V deset hodin dopoledne začne postupně vypínat elektrárnu Isar-2 u Mnichova. O zhruba 45 minut později bude tento zdroj automaticky odpojen ze sítě, až jeho výroba klesne na 30 procent instalovaného výkonu.

Přečíst článek

Vláda počítá s tím, že nový blok, výkonem největší ze všech stávajících reaktorů v zemi, bude postaven v Jaslovských Bohunicích. Tam Bratislava v letech 2006 a 2008 kvůli závazkům vůči EU odstavila dva bloky starší atomové elektrárny V1. Zároveň tam největší výrobce elektřiny na Slovensku, společnost Slovenské elektrárne (SE), provozuje vlastní jadernou elektrárnu.

Kdo to postaví?

Slovenská ministryně hospodářství Denisa Saková po pondělní schůzce s Ficem řekla, že na výběr partnera pro výstavbu jaderného bloku stát vypíše soutěž a že si nedokáže představit využití ruské technologie.

Ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Roman Havlín.

Dukovany až do roku 2047. ČEZ do jaderné elektrárny investuje 2,3 miliardy

V Jaderné elektrárně Dukovany letos společnost ČEZ vydá za obnovu zařízení přes 2,3 miliardy korun, bude to skoro o půl miliardy víc než v uplynulém roce. Investicemi chce zajistit, aby bylo možné provozovat dukovanské bloky nejméně 60 let, tedy do roku 2047. Vyplývá to z informací, které řekli zástupci společnosti ČEZ.

Přečíst článek

SE, ve kterých slovenská vláda drží menšinový podíl, provozují také jadernou elektrárnu Mochovce. Loni podnik připojil do sítě dokončený třetí blok této elektrárny a v příštím roce tam chce zavést palivo do čtvrtého bloku. První dva bloky elektrárny Mochovce jsou v provozu již léta.

Česká republika při přípravě nových jaderných bloků postoupila dál. Závaznou nabídku na stavbu až čtyř jaderných reaktorů v Česku podali oba vládou oslovení zájemci, tedy korejská KHNP a francouzská EDF. Společnost ČEZ nabídky zanalyzuje, o vítězi i počtu stavěných bloků pak v létě rozhodne vláda.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme