Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Slovenské slepice nesou zlatá vejce. Výnosy firmy Babičkin dvor překonaly půl miliardy

Babičkin dvor
Babičkin dvor, užito se svolením
 nst
nst

Výnosy druhého největšího dodavatele vajec na Slovensku firmy Babičkin dvor loni přesáhly 555 milionů korun. To představuje meziročně nárůst o 17 procent. Zisk před započtením úroků, odpisů, amortizací a zdaněním (EBITDA) překonal 50 milionů korun. Babičkin dvor vydal v roce 2021 první zemědělské dluhopisy kotované na pražské burze.

Loňský rok se nesl ve znamení postupného vyřazování klecových chovů a přípravou na plný přechod na voliérové a volné chovy. Přesto výnosy společnosti narostly z 19 milionů eur v roce 2023 na 22,2 milionu eur v loňském roce. Ukazatel EBITDA dosáhl výše 2 milionů eur, což je více, než předpokládali analytici investiční společnosti Cyrrus. S dokončením přechodu na neklecový chov se v dalších letech očekává výraznější nárůst tržeb i zisku a zvyšování tržního podílu v neklecových chovech v celém středoevropském regionu.

„Výsledky potvrzují, že naše strategie investování do volných chovů je správná. Již před několika lety jsme se zavázali, že do konce tohoto kalendářního roku ukončíme chov nosnic v klecích – podstatně dříve, než se to stane povinností. Ostatně již v roce 2024 platilo, že každé druhé neklecové vejce na Slovensku je od nás. Za vejce z volných a voliérových chovů jsou spotřebitelé ochotni platit víc peněz a výroba je současně nákladově méně náročná. Spokojenější jsou jistě i samotné slepice,“ říká Jaroslav Novák, majitel společnosti Babičkin dvor.

Poptávka po vejcích z volných chovů roste

Babičkin Dvor vydal v roce 2021 emisi dluhopisů ve jmenovité hodnotě 10 tisíc korun. Právě dluhopisy financuje Babičkin dvor přeměnu z tradičních klecových chovů na udržitelné volné a voliérové chovy. Všech devět farem společnosti by tak již v tomto roce mělo využívat pouze volné nebo voliérové chovy.

Poptávka po podestýlkových vejcích jako produktu udržitelného zemědělství stále roste. Lidé stále častěji volí výrobky, u kterých mají záruku, že pocházejí od zvířat chovaných ve férových podmínkách, která nežijí ve stresu a jsou krmena přírodními krmivy. Takové výrobky jsou kvalitnější a pro většinu už není problém si za ně připlatit. Bio vejce mají navíc nižší uhlíkovou stopu.

„Zdravé potraviny jsou luxus, za který si lidé rádi připlatí. Firmy, které budou umět přírodní, zdravé a udržitelné potraviny nabídnout, čeká světlá budoucnost. I proto kromě ukončení klecových chovů zvyšujeme i celkovou biologickou bezpečnost výroby,” uzavírá majitel společnosti Babičkin dvor Jaroslav Novák.

Biohacking: Vitamín D čistí mozek, snižuje riziko demence

Nová rozsáhlá studie odhaluje, že ti, kdo pravidelně užívají vitamín D, mají výrazně nižší pravděpodobnost, že u nich propukne demence.

Přečíst článek

Slepice a vejce

Vejce už brzy za osm korun? Češi si vysokou cenu tak trochu sami vykřičeli

Drahá vejce jsou v Česku vedle sezonnosti a letošního rychlejšího nárůstu poptávky důsledkem také specificky české příčiny. Tou je fakt, že se Češi sami „střelili do nohy“ zákazem poměrně levného klecového chovu nosnic, který chtějí uplatnit „hurá stylem“.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Vejce, ilustrační foto

Lukáš Kovanda: „Vaječná krize“ v USA nutí Trumpa vzít zavděk vejci z Evropy

Přečíst článek
Doporučujeme