SoftBank dále posiluje v oblasti AI. Kupuje výrobce čipů Ampere

Japonská společnost SoftBank Group, která investuje v technologickém sektoru, koupí za 6,5 miliardy dolarů (149,4 miliardy korun) amerického výrobce čipů Ampere Computing. Posiluje tak investice do infrastruktury, která je potřebná k rozvoji umělé inteligence.
Ampere založil bývalý prezident firmy Intel. Podnik vyrábí čipy pro centrální procesorové jednotky (CPU) datových center založené na výpočetní architektuře firmy Arm Holdings. V ní vlastní většinový podíl právě SoftBank.
Transakce by měla být dokončena ve druhé polovině letošního roku. Ampere se stane plně vlastněnou dceřinou společností SoftBank a ponechá si svůj název.
Akvizice navazuje na řadu miliardových investic, které SoftBank oznámila v odvětví AI v posledních měsících. Jsou mezi nimi investice do firmy OpenAI, která je provozovatelem chatovacího robota ChatGPT, dále do projektu Stargate na vybudování infrastruktury datových center pro umělou inteligenci ve Spojených státech a do společného podniku s OpenAI nazvaného Cristal - ten bude vyvíjet služby AI pro firemní zákazníky v Japonsku.
Firmu Ampere založil v roce 2018 Renee James. Podnik vyrábí CPU s vlastní technologií výpočetního jádra. To je krok, který obvykle podnikají pouze mnohem větší firmy, jako je Apple nebo Qualcomm.
Nástroje umělé inteligence využívá stále více lidí. Ke zvýšení efektivity práce, pro rychlejší vyhledávání, ke kreativní činnosti. Důvodů je spousta a lidé už začínají za tyto AI nástroje platit i poměrně vysoké měsíční poplatky. A i když je vývoj umělé inteligence pořád teprve na začátku, odborníci už začínají tvrdit, že lidstvo má před sebou posledních pár let, kdy si může říkat, že je člověk inteligentnější než AI.
Lidé mají před sebou poslední dekádu, kdy budou chytřejší než AI
Zprávy z firem
Zvýšit efektivitu a produktivitu práce, hledat nové zdroje příjmů, vydělávat výrazně víc peněz nebo si jen nechat naplánovat dovolenou. To je část příkladů činností, pro které stále více lidí využívá aplikace umělé inteligence, jako je ChatGPT nebo Gemini. Každý týden je cíleně používá více než třetina lidí, a ten zbytek o tom jenom neví, vyplývá z průzkumu agentury Gallup. Podle Bloombergu pak roste podíl lidí, kteří za možnosti AI platí. A to docela vysoké částky.
Již třetina Američanů aktivně používá aplikace s umělou inteligencí. Utrácejí za ně stovky dolarů měsíčně
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.