Solárník Sobotka se vrací s velkými projekty solárních farem do ČR

Solárník Sobotka loni za štědré podpory americké investiční společnosti BlackRock rozšířil solární farmy v Chile. Jeho společnost Solek posílila i na evropském trhu.
Česká energetická skupina Solek Holding, která podniká v obnovitelných zdrojích energie v Evropě a Latinské Americe, vykázala v loňském roce provozní zisk 113,2 milionu korun. Meziročně jde o pokles zhruba o sedm procent. Tržby společnosti naopak téměř dvojnásobně vzrostly na 2,11 miliardy korun.
„V roce 2022 se nám podařilo zdvojnásobit počet připojených fotovoltaických projektů a překročit hranici 200 megawattů (MW) instalovaného výkonu. Naše stěžejní aktivity se nacházejí v Chile, nedávno jsme však rozšířili naše aktivity už na deset zemí. Chceme být silným hráčem v Evropě včetně České republiky, kam se vracíme s projekty solárních elektráren i s nabídkou energetických služeb,“ uvedl předseda představenstva a zakladatel společnosti Solek Holding SE Zdeněk Sobotka.
K navýšení výnosů podle něj pomohl zejména další rozvoj na hlavním trhu společnosti v Chile a také realizace zakázek pro hlavní obchodní partnery, kterými jsou společnosti BlackRock a Nala Renewables.
Česká energetická skupina Solek, za níž stojí Zdeněk Sobotka, podnikatel a vizionář v oboru obnovitelných zdrojů energie, rozšiřuje záběr. Po solárních parcích zkouší jiný druh zelené elektrárny - na zelený vodík. Vybuduje ji pro chilský přístav Puerto San Antonio.
Solárník Sobotka to v Chile zkouší také s větrníky. Postaví tam fabriku na zelený vodík
Zprávy z firem
Hlavní portfolio solárních elektráren skupiny je v Chile, kde spravuje více než tři desítky fotovoltaických elektráren. V Latinské Americe Solek rozšířil své aktivity také do Kolumbie, kde v příštím roce chystá připojení nových solárních elektráren. Jednou z klíčových událostí v roce 2022 byl pro skupinu také návrat na český trh, kde je v současnosti aktivní hlavně v instalací solárních elektráren na střechách velkých průmyslových hal. Zároveň v tuzemsku plánuje uplatnit své zahraniční zkušenosti s velkými pozemními instalacemi.
V Evropě působí skupina kromě Česka také na Kypru, v Rumunsku, Řecku a na Slovensku, v loňském roce pak vstoupila na nové trhy ve Francii, Španělsku a Srbsku. Aktuálně má Solek připravené projekty s celkovým výkonem přesahujícím 1400 MW, přičemž jeho cílem pro letošní rok je překonat milník 400 MW celkového připojeného výkonu fotovoltaických elektráren.
Letos v květnu Solek vstoupil na trh soukromých dluhopisů USA. Spolu s tím dokončila financování za 379 milionů dolarů (8,4 miliardy korun) pro své portfolio fotovoltaických elektráren v centrálním regionu Chile.
Solek Holding SE je energetická společnost podnikající v obnovitelných zdrojích energie se zaměřením zejména na solární energetiku. Zabývá se projektováním, výstavbou a provozem solárních elektráren. Hlavní sídlo má v Praze a zaměstnává 250 lidí.
Česká energetická skupina Solek Holding SE podnikatele Zdeňka Sobotky loni téměř zdesetinásobila výnosy. Po Latinské Americe chce víc elektráren stavět i v Evropě.
GALERIE: Český solárník Sobotka staví sluneční elektrárny v Chile
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.