Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Soumrak německého průmyslu. Jeho slavné dny se velmi rychle chýlí ke konci

Soumrak německého průmyslu
iStock

Německý průmysl skomírá. Ani poslední zveřejněná čísla nedokázala navrátit optimismus do kdysi silného odvětví českého souseda.

Meziměsíční pokles průmyslové výroby v Německu na konci loňského roku výrazně zrychlil, a to na 1,6 procenta. V celém loňském roce průmyslová produkce v zemi klesla o 1,5 procenta. V loňském čtvrtém čtvrtletí německá ekonomika klesla o 0,3 procenta po stagnaci ve třetím kvartálu. „Pokud mám být upřímný, nevidím nyní mnoho nadějí na obrat,“ cituje agentura Bloomberg  ředitele společnosti průmyslové firmy s dvousetletou tradicí GEA Group Stefana Kleberta. „Ačkoliv jsem si jistý, že se celá situace zvrátit dá, muselo by se změnit mnoho věcí. A to rychle,“ doplnil. A věcí, které německému průmyslu dělají stále více pomyslných vrásek na obličeji, je více. 

Politická paralýza v Berlíně spolu s globální nestabilitou podle Bloombergu zintenzivňuje dlouhodobé domácí problémy, jako je skřípající infrastruktura, stárnoucí pracovní síla a byrokracie. I německý vzdělávací systém, kdysi silná stránka země, je nyní pod tlakem a navíc bez nedostatku investic. Výzkumný institut Ifo odhadl, že všobecně klesající matematické dovednosti budou stát německou ekonomiku do konce století asi 14 bilionů eur

Hospodářské vyhlídky Německa nyní podkopávají také stávky v železniční a letecké dopravě nebo výpadky v dodavatelských řetězcích způsobené útoky na lodě v Rudém moři.

Olaf Scholz, německý kancléř

Olaf Scholz se stal terčem ruských dezinformátorů

Cílem ruské dezinformační kampaně, na níž upozornilo německé ministerstvo zahraničí, je posílit nelibost Němců vůči současné vládní koalici vedené kancléřem Olafem Scholzem a podkopat jejich podporu Ukrajiny, která se už skoro dva roky brání ruské invazi.

Přečíst článek

Omezování investic

Agentura Bloomberg ve svém textu uvádí, že skomírající německý průmysl se v různých místech země projevuje jinak. V některých případech dochází k poklesu průmyslu po malých krůčcích, jako je omezování expanze a investičních plánů. Jinde jsou kroky zřetelnější, jako například zavírání výrobních linek, či propouštění zaměstnanců. V extrémních případech – jako například v případě továrny na výrobu trubek společnosti Vallourec SACA, která byla kdysi součástí padlého průmyslového gigantu Mannesmann – je důsledkem trvalé uzavření.

„Už nejsme konkurenceschopní,“ řekl ministr financí Christian Lindner pro agenturu Bloomberg na začátku tohoto měsíce. „Chudneme, protože nemáme žádný růst. Zaostáváme,“ doplnil ministr.

Základy německé průmyslové mašiny se rozpadají jako domino. USA se vzdalují Evropě a snaží se konkurovat svým transatlantickým spojencům v oblasti investic do klimatu. Čína se stává větším soupeřem a přestává být jen nenasytným odběratelem německého zboží. Poslední ranou pro průmysl byl konec obrovských objemů levného ruského zemního plynu.

Průmyslová výroba v Německu loni klesla o 1,5 procenta

Ani poslední čísla, která zveřejnil spolkový statistický úřad v uplynulých dnech, nepřinesla útěchu. Meziměsíční pokles průmyslové výroby v Německu v prosinci totiž výrazně zrychlil, a to na 1,6 procenta ze zpřesněné hodnoty 0,2 procenta v listopadu. V celém loňském roce průmyslová produkce v Německu podle těchto údajů klesla o 1,5 procenta.

Prosincové tempo poklesu průmyslové výroby bylo výrazně vyšší, než očekávali analytici. Ti podle průzkumu agentury Reuters v průměru předpovídali, že produkce se sníží o 0,4 procenta. Listopadové tempo poklesu statistický úřad zpřesnil z původně odhadovaných 0,7 procenta.

Analytik Carsten Brzeski ze společnosti ING uvedl, že průmyslová výroba v Německu se nyní nachází zhruba deset procent pod úrovní z doby před příchodem pandemie covidu-19. „Například produkce v chemickém průmyslu byla vloni nejnižší od roku 1995,“ dodal.

Země EU chtějí použít aktiva Ruské centrální banky na obnovu Ukrajiny

Shoda v EU. Peníze na obnovu Ukrajiny půjdou ze zmrazených aktiv Ruské centrální banky

Velvyslanci při EU se jednomyslně shodli na vyčlenění miliard eur z výnosů z aktiv Ruské centrální banky, zmrazených v Evropě. Jde o první krok v plánu na pomoc financování obnovy Ukrajiny po ruské invazi, informovala agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaný zdroj z belgického předsednictví.

Přečíst článek

Dařilo se autoprůmyslu

Průmyslová produkce v prosinci zaznamenala sedmý meziměsíční pokles za sebou. Za poklesem výroby v celém loňském roce stála podle statistického úřadu zejména výrazně nižší produkce v energeticky náročných odvětvích a v produkci energie. Výrazný nárůst loni naopak zaznamenala výroba automobilů, která se zvýšila o 11,5 procenta.

Pokračující pokles výroby podle ekonomky Franzisky Palmasové ze společnosti Capital Economics potvrzuje, že průmysl v Německu zůstává brzdou hospodářského růstu. „Vysoké náklady na energii a slabá domácí i vnější poptávka povedou k tomu, že průmyslová výroba v Německu se bude v letošním roce dál snižovat,“ uvedla Palmasová.

Mezinárodní měnový fond ve svém aktualizovaném globálním výhledu zhoršil odhad letošního růstu německé ekonomiky na 0,5 procenta z dříve předpokládaných 0,9 procenta. Loni se hrubý domácí produkt (HDP) Německa snížil o 0,3 procenta. 

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Chmurný výhled pro německou ekonomiku i Česko. Průmyslová výroba roste hlemýždím tempem.

Chmurný výhled pro německou ekonomiku i Česko. Průmyslová výroba roste hlemýždím tempem

Přečíst článek
Doporučujeme