Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Moskviče se vrací, vyrábět je budou v Rusku místo renaultů. A prý budou i elektrické

Automobil Moskvič, který se vyráběl do roku 1991 a v roce 2022 začne výroba v Rusku znovu.
ČTK
Dušan Kütner

Po jedenadvaceti letech od ukončení výroby se na ruský trh vrátí automobilová ikona Sovětského svazu, značka Moskvič. Rozhodla se tak moskevská vláda poté, co na ni automobilka Renault převedla veškerá aktiva své ruské pobočky včetně továrny v hlavním městě. Důvodem odchodu francouzského výrobce z Ruska je invaze na Ukrajinu. Zbaví se tak i svého většinového podílu v továrně vyrábějící auta značky Lada, uvedla agentura Bloomberg.

Rusko se vrací do komunistické minulosti a oživuje legendární značku automobilů ze sovětské éry Moskvič, aby zachránilo pracovní místa v moskevské automobilce prodávané francouzskou automobilkou Renault. „Zahraniční vlastník se rozhodl uzavřít moskevský závod Renault. Je to jeho právo, ale nemůžeme dovolit, aby tisíce pracovníků zůstaly bez práce,“ uvedl na svém blogu moskevský starosta Sergej Sobjanin.

„Rozhodl jsem se vzít závod do majetku města a obnovit výrobu osobních vozů pod historickou značkou Moskvič,“ prohlásil podle agentury Bloomberg.

Renault oznámil likvidaci závodu Avtoframos spolu s prodejem svého 68procentního podílu v ruské automobilce AvtoVAZ vyrábějící lady v reakci na invazi prezidenta Vladimira Putina na Ukrajinu. Tváří v tvář bezprecedentním mezinárodním sankcím v reakci na válku Putin zdůraznil posun směrem k soběstačnosti sovětského typu, aby udržela ekonomiku fungující uprostřed předpovědí, že země bude letos čelit nejhlubšímu propadu za téměř tři desetiletí, podotkl Bloomberg.

Sobjaninovo oznámení znamená návrat k počátkům továrny, protože moskevský závod Renaultu začal původně jako společný podnik s městskou vládou v bývalé továrně Moskvič v roce 1998. AvtoVAZ vyrábí vozy Lada, značku, která také sahá až do Sovětského svazu a byla objekt nekonečných vtipů o spolehlivosti a zpoždění dodávek, dodala agentura.

McDonald´s v ruském Pskově

Symbol globalizace McDonald´s odepíše miliardu dolarů. Prodá aktivity v Rusku

Po více než třech desetiletích v Rusku McDonald's – ikona amerického životního stylu a kapitalismu – prodává svůj ruský byznys a úplně opustí nejrozlehlejší zemi světa. Krok souvisí s ruskou invazí na Ukrajinu a protiruskými sankcemi znamenajícími mimo jiné odchod desítek nadnárodních firem z Ruska. Nebude to ale zadarmo – v důsledku toho firma zaznamená odpis aktiv ve výši 1,2 až 1,4 miliardy dolarů (28,6 až 33,4 miliardy korun), uvedl McDonald´s v prohlášení pro své ruské partnery.

Přečíst článek

Továrna na moskviče vznikla v roce 1929 a nejprve vyráběla licenční vozy Ford a nákladní automobily GAZ. Po druhé světové válce začala na „trofejní“ lince ukořistěné v Německu vyrábět model postavený na vozech Opel. Poté přešla automobilka k převážně vlastním modelům a po následující desetiletí se Moskvič stal jednou z nejoblíbenějších značek automobilů Sovětského svazu – ostatně mnohé jezdily i v bývalém Československu (viz snímek automobilu pořízený v Praze).

Po zhroucení komunistického státu v roce 1991 závod deset let strádal, v roce 2001 vyhlásil bankrot a později vstoupil do likvidace. Renault zahájil výrobu v závodě v roce 2005 a poté získal podíl v AtvoVAZ, největším ruském výrobci automobilů. 

Moskevský závod Renaultu vyráběl modely Renault Kaptur, Dacia Duster a Nissan Terrano pro ruský trh. Měl kapacitu na výrobu asi 180 tisíc vozů ročně. „Městská vláda plánuje v továrně vyrábět klasická auta a později elektrická vozidla a spolupracuje proto s výrobcem nákladních vozidel Kamaz a ministerstvem průmyslu na lokalizaci výroby dílů uprostřed sankcí,“ prohlásil Sobjanin.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Tvrdý dopad západních sankcí. Automobilový trh v Rusku se propadl na polovinu oproti době před invazí. (na snímku výroba ruského automobilu Lada Priora).

Tvrdý dopad sankcí. Automobilový trh v Rusku se propadl na polovinu oproti době před invazí

Přečíst článek
Doporučujeme