Španělé zařízli prodej firmy Talgo Maďarům. Kvůli údajným vazbám na Rusko

Španělská vláda v úterý zamítla prodej železniční společnosti Talgo maďarskému konsorciu Ganz-Mávag kvůli údajným vazbám maďarských investorů na Rusko. Píše to deník El País, který odkazuje na své zdroje z vlády. Na tyto vazby upozornila španělská tajná služba CNI, podle které Rusko může mít zájem o některé technologie společnosti Talgo, jež by mu ulehčily železniční provoz. O Talgo projevila zájem i česká Škoda Group.
V úterý španělské ministerstvo hospodářství oznámilo, že vláda zamítla prodej firmy Talgo maďarskému konsorciu. Jako důvody zmínilo ochranu strategických zájmů Španělska a zaručení národní bezpečnosti, aniž tyto důvody podrobněji vysvětlilo. Transakce se po rozhodnutí vlády nebude smět uskutečnit, informovalo dále ministerstvo.
El País napsal, že v rozhodnutí vlády hrály roli právě informace poskytnuté tajnou službou CNI. Podle ní jeden z členů konsorcia, společnost Magyar Vagon, udržuje neformální vazby s ruskou společností Transmashholding, v ruském přepisu Transmašcholding. Rusové byli dokonce akcionáři maďarské firmy, podílů se ale vzdali po zavedení unijních sankcí kvůli válce na Ukrajině. Přerušení podnikatelských vazeb je však podle CNI čistě formální.
Dánská dopravní skupina DSV a konsorcium vedené CVC Capital Partners podaly závazné nabídky na koupi logistické divize německé železniční společnosti Deutsche Bahn. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na informované zdroje. Nabídky ohodnocují divizi DB Schenker na zhruba 14 miliard eur (351,1 miliardy korun) a případný prodej by se mohl zařadit mezi největší evropské transakce letošního roku.
Logistická divize Deutsche Bahn je na prodej. Zájem májí Dánové a šejci
Zprávy z firem
Rusko by podle španělské tajné služby mohlo mít zájem o jednu z klíčových technologií společnosti Talgo. Jde o systém automatické úpravy rozchodu kolejí, který vlakům Talgo umožňuje přejíždět ze specifického pyrenejského rozchodu na běžný evropský rozchod. Rusko by také mohlo mít zájem o poskytnutí údržby pro soupravy Talgo, které vlastní.
Úterní rozhodnutí španělské vlády maďarské konsorcium odmítlo s tím, že jeho nabídka „splňuje všechny platné právní požadavky“. Uvedlo, že rozhodnutí napadne u relevantních institucí v EU a ve Španělsku. O právních krocích mluví i španělské sdružení minoritních akcionářů Aemec.
O španělský podnik Talgo projevila zájem i česká strojírenská společnost Škoda Group. Ta však místo odkoupení akcií slibovala průmyslovou integraci, což se vedení Talga nelíbilo a nabídku české firmy na konci července odmítlo. Škoda ale ještě začátkem srpna měla zájem v jednání o spolupráci pokračovat.
Španělský fond Criteria má zájem spojit se s českou společností Škoda Transportation v nabídce na španělského výrobce vlaků Talgo. Uvedl to ve středu list Cinco Días, který se odvolává na zdroje blízké nabídce Škody. Dalším partnerem by podle listu mohla být i španělská soukromá zbrojní společnost Escribano.
Plzeňská Škoda chce fúzovat s výrobcem vlaků Talgo. A rojí se další zájemci
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.