Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Špion Musk. Firma SpaceX pracuje na síti družic pro americkou rozvědku

Šéf kosmické společnosti SpaceX Elon Musk, který vlastní i automobilku Tesla či sociální síť Twitter.
ČTK / AP
 ČTK

Společnost SpaceX miliardáře Elona Muska buduje síť stovek špionážních satelitů pro jednu z amerických tajných služeb. V uplynulých letech firma vynesla do kosmu několik prototypů těchto družic určených k pořizování snímků, informovala agentura Reuters s odvoláním na pětici informovaných zdrojů.

Klientem Muskovy společnosti je podle nové zprávy americký Národní úřad pro průzkum. Kontrakt s úřadem v hodnotě přes 40 miliard korun spadá pod oddělení SpaceX s názvem Starshield a ukazuje sílící vazby mezi firmou a americkým bezpečnostním aparátem, píše Reuters.

Na existenci kontraktu upozornil minulý měsíc deník The Wall Street Journal, který rovněž poukázal na prohlubující se spolupráci mezi SpaceX a americkými zpravodajskými a vojenskými složkami. Poznamenal, že společnost již delší dobu vynáší do vesmíru vojenské a tajné satelity, ovšem o práci divize Starshield mnoho informací k dispozici není.

Kontrakt s úřadem, který spravuje špionážní družice, uzavřela SpaceX v roce 2021, uvádí Reuters. „Pokud by byl úspěšný, pak by program podle zdrojů výrazně posílil schopnost vlády a armády Spojených států rychle zpozorovat potenciální cíle téměř kdekoli na planetě,“ pokračuje agentura.

SpaceX podle ní pro vládu připravuje mocný systém družic, které by mohly operovat na nízké oběžné dráze Země. Od roku 2020 firma vyslala na raketách Falcon 9 do kosmu desítku prototypů po boku jiných satelitů, uvedla trojice nejmenovaných zdrojů.

Otevření Tesla Factory

Tesla zaplatila 74 milionů odškodné bývalém zaměstnanci. Za rasovou diskriminaci

Americká automobilka Tesla urovnala táhlý spor s bývalým černošským zaměstnancem Owenem Diazem. Ten tvrdil, že v ní čelil diskriminaci kvůli své rase. Podle agentury Reuters to vyplývá ze soudního spisu. Dohoda ukončuje odvolání, která obě strany podávaly poté, co soudní porota v loňském roce přiznala zaměstnanci odškodné 3,2 milionu dolarů, zhruba 74 milionů korun.

Přečíst článek

Kdy by mohla být špionážní síť plně funkční, reportéři Reuters nezjistili. SpaceX na otázky ohledně projektu nereagoval a úřad  pouze uvedl, že usiluje o vývoj sofistikovaných satelitních systémů a že v tomto směru spolupracuje i se soukromými společnostmi.

Kosmický dopravní systém Starship společnosti SpaceX odstartoval k třetímu testu

Další výbuch SpaceX. Muskova raketa ani napotřetí nedokončila zkušební let

Vesmírný dopravní systém Starship společnosti SpaceX ani napotřetí nedokončil zkušební let, když firma zhruba 50 minut po startu ztratila spojení s kosmickou lodí. Plavidlo, které chce SpaceX využít pro cesty na Měsíc či Mars, se sice dostalo do vesmíru a mnohem dál než při předchozích dvou pokusech, při opětovném návratu k Zemi ale bylo nakonec zničeno, uvedli komentátoři firmy v živém přenosu. Přesto během testovacího letu systém dosáhl několika klíčových úspěchů.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme