Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Spojené státy chtějí nastartovat výrobu čipů, utratit hodlají miliardy dolarů

Vláda USA udělí výrobcům čipů miliardové dotace na výstavbu nových závodů
iStock
 ČTK

Administrativa prezidenta Joea Bidena by měla v nadcházejících týdnech udělit miliardové dotace výrobcům čipů, například Intelu nebo firmě TSMC, na výstavbu nových závodů ve Spojených státech, uvedl list The Wall Street Journal (WSJ).

Cílem chystaných oznámení je nastartovat výrobu vyspělých čipů, které pohánějí chytré telefony, umělou inteligenci (AI) a zbraňové systémy, napsal deník s odvoláním na zdroje z odvětví. Dotčené strany se k věci zatím nevyjádřily.

Některé ze zdrojů mají za to, že oznámení přijde před Bidenovým projevem o stavu unie, který přednese 7. března. Mezi příjemci dotací bude patrně americký Intel, který má rozpracované projekty v Arizoně, Ohiu, Novém Mexiku a Oregonu, které budou stát přes 43,5 miliardy dolarů (přes 992,3 miliardy korun), napsal WSJ.

Ilustrační obrázek

Hackeři se zaměřují na automobily. Vozy budou chráněny před kyberútoky

Letošní červenec přinese další změnu pro výrobce automobilů. K řadě platných povinností jim u nových vozů přibude ochrana před kyberútoky. Tu zatím řešila každá automobilka po svém.

Přečíst článek

Financí od vlády se nejspíše dočká i tchajwanská firma TSMC. Tento největší smluvní výrobce čipů na světě má rozestavěné dva závody poblíž Phoenixu v celkové hodnotě 40 miliard dolarů.

O vládní subvence se uchází uchází také jihokorejský Samsung Electronics. Stavba jeho závodu v Texasu za 17,3 miliardy nabrala zpoždění. Výrobu by měl zahájit příští rok. Z hlavních uchazečů WSJ dále připomíná podniky Micron Technology, Texas Instruments a GlobalFoundries.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme