Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Spolana propustí 500 lidí

Spolana propustí 500 zaměstnanců
ČTK
 ČTK

Neratovická společnost Spolana zahájila restrukturalizaci stávající výroby. Ztrátová chemička kvůli tomu propustí několik stovek zaměstanců.

Reklama

Neratovická společnost Spolana ukončí v první polovině roku část výroby, kvůli čemuž propustí většinu zaměstnanců. Týkat se to bude zhruba 500 lidí, ve firmě jich zůstane kolem 150. Podnik při restrukturalizaci ukončí produkci PVC a kaprolaktamu, zachována zůstane výroba kyseliny sírové. Důvodem jsou dlouhodobé ztráty v hospodaření podniku a nízká poptávka.

Společnost uvedla, že všem zaměstnancům, jejichž místo bude bez náhrady zrušeno, nabídne ukončení pracovního poměru dohodou s odstupným nad rámec zákonných povinností a podmínek určených kolektivní smlouvou. Výška odstupného přitom bude reflektovat délku pracovního poměru jednotlivých zaměstnanců. Firma avizovala také pomoc odcházejícím zaměstnancům s hledáním nové práce.

Po dokončení restrukturalizace zůstane ve Spolaně přibližně 150 zaměstnanců, minimálně do doby zahájení nových projektů v rámci průmyslové dekarbonizace, uvedla firma.

Útlum bez výhledu na oživení

„Petrochemický segment prochází zásadní transformací. V posledních letech ji bohužel na evropském trhu provází i dlouhodobý útlum bez výhledu na oživení ve střednědobém horizontu. A protože výrobní kapacity Spolany jsou v evropském měřítku spíše menší, část naší současné produkce již není konkurenceschopná a tedy udržitelná,“ řekl jednatel Spolany Piotr Kearney.

Reklama

„Po zralé úvaze jsme se rozhodli dosavadní segmenty našeho podnikání postupně opustit a připravit Spolanu na nové formy podnikání, například v moderní a žádané oblasti dekarbonizace průmyslu,“ dodal Kearney.

Spolana upozornila, že hospodaření firmy v posledních letech negativně ovlivňuje dlouhodobý pokles poptávky po petrochemických produktech, zejména kaprolaktamu. Konkurenceschopnost odvětví podle podniku snižují také vyšší výrobní náklady, které jsou v Evropě vyšší ve srovnání s producenty v USA a na Středním východě. Situaci navíc podle firmy komplikuje skutečnost, že kapacity Spolany patří v Evropě k těm menším.

„To vše se negativně promítá do hospodaření naší společnosti, které je dlouhodobě značně ztrátové i přes to, že jsme se v poslední době zaměřili na produkci výrobků s vyšší přidanou hodnotou a marží,“ doplnil Kearney.

Zachována tak zůstane výroba kyseliny sírové, u níž podnik před více než rokem zahájil modernizaci provozu s cílem zvýšení bezpečnosti a spolehlivosti produkce. Celkem tříleté práce, které mají snížit i spotřebu elektrické energie a zemního plynu, budou pokračovat a celkově vyjdou na jednu miliardu korun. Spolana potvrdila také pokračování projektu protipovodňové ochrany Neratovic, zachován bude provoz podnikové čistírny odpadních vod tak, aby byly čištěny odpadní vody z areálu i z okolních obcí.

Spolana, která od roku 2016 patří do skupiny Orlen, vyrábí chemikálie, jako jsou kyselina sírová, kyselina chlorovodíková, oleum a jiné. Dosud byla také jediným výrobcem PVC a kaprolaktamu v České republice. Kaprolaktam je základní surovinou například pro výrobu polyamidových vláken, která se používají třeba při výrobě sportovního oblečení a sportovních potřeb.

Spolana předloni podle výroční zprávy hospodařila se ztrátou přes 1,33 miliardy korun. V roce 2022 firma byla v zisku 10,8 milionu korun. Výnosy společnosti předloni meziročně klesly z téměř 7,7 miliardy korun na 2,4 miliardy korun.

Jamie Dimon, šéf JPMorgan Chase

Dimon zatočí s home office. Práce na dálku nefunguje, říká

JPMorgan Chase se chystá zrušit hybridní model práce. Desetitisíce zaměstnanců bankovního gigantu se bude muset vrátit do kanceláří na pět dní v týdnu, píše Bloomberg. 

Přečíst článek

ČNB

ČNB sebrala licenci záložně, v níž měl Fiala „zapomenutý“ milion

Česká národní banka (ČNB) odejmula Podnikatelské družstevní záložně (PDZ) povolení působit jako spořitelní a úvěrní družstvo, a to z důvodu dlouhodobě přetrvávajících závažných nedostatků v činnosti. Rozhodnutí nabylo právní moci dnes. V návaznosti na tento krok ČNB podala soudu návrh na zrušení PDZ, její likvidaci a jmenování likvidátora.

Přečíst článek

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme