Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Společnost Country Life prodala většinový podíl skupině Vafo

Výrobce a prodejce biopotravin Country Life prodal podíl 51 procent
ČTK
 ČTK

Firma Country Life, která produkuje biopotraviny a provozuje obchody se zdravou výživou, má nového akcionáře. Podíl 51 procent získala společnost Fermia, za kterou stojí především podnikatel Pavel Bouška, uvedly to Hospodářské noviny. Country Life se podle svého zakladatele Otakara Jiránka potýkala v posledních dvou letech s ekonomickými problémy v důsledku epidemie covidu-19, zvýšených nákladů na dopravu a energie a nárůstu úroků na úvěrech. Kupní cenu nechtěla ani jedna strana komentovat.

Country Life je rodinnou firmou a průkopníkem biopotravin a zdravé výživy na českém trhu. Vznikla v roce 1991 a jejím majitelem byl dosud Jiránek. Na svém webu uvádí, že je největším dovozcem, obchodníkem s bioprodukty a jedním z největších obchodníků s produkty zdravé výživy v České republice. Vlastní ekofarmu a biopekárnu v Nenačovicích u Berouna, provozuje čtyři prodejny zdravé výživy v Praze, jednu prodejnu přírodní kosmetiky a dvě veganské restaurace. Provozuje také e-shop. Prodejen zdravé výživy měla firma původně osm, polovinu musela v posledních letech zavřít.

„Zastihla nás bohužel dokonalá ekonomická bouře, která přetrvává už dva roky, a museli jsme začít hledat silného partnera. Je to kombinace zavřených restaurací a obchodů v covidu, následných zvýšených nákladů nejen na dopravu a energie a nakonec ještě výrazný nárůst úroků na úvěrech. Pamatuji sice Klausovy balíčky v roce 1997, kdy byly úroky 28 procent, jenže teď to bylo všechno dohromady," řekl webu Jiránek. Dodal, že partnerství s Pavlem Bouškou a Petrem Křížem, který je šéfem fúzí a akvizic skupiny Vafo a zároveň minoritním akcionářem Fermie, bylo logické.

Jiří Šmejc, ředitel PPF

PPF prodá část Telecomu na Balkáně za desítky miliard. Šmejc: Jde o jeden z největších dealů PPF

V přepočtu 52 miliard korun. Tolik zaplatí společnost Emirates Telecommunication Group Company, působící pod značkou e&, za polovinu aktiv, které drží PPF Telecom v Bulharsku, Maďarsku, Srbsku a na Slovensku.

Přečíst článek

Bouška podle HN ovládá skupinu Vafo, která vyrábí a prodává krmiva pro domácí mazlíčky po celé Evropě. Před dvěma lety získal majoritu také ve společnosti Lifefood Czech Republic, která se specializuje na raw food, tedy tepelně neupravenou stravu.

„Věříme tradiční značce i segmentu zdravých potravin a máme apetit v něm dále růst. Zapadá to do naší strategie dobře obsluhovat zákazníky, kteří vyhledávají kvalitu, ať už v jídle, sportu nebo pro svá zvířata," komentoval akvizici Kříž.

Jiránek si ve firmě Country Life ponechal 49 procent a součástí obchodu nebyla ekofarma u Berouna. Country Life měl podle HN v roce 2020 rekordní obrat 521 milionů korun. Loni skončil téměř o čtvrtinu níže a letos míří zhruba na 380 milionů korun tržeb.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Společnost Alphabet koupí za 32 miliard dolarů kybernetickou firmu Wiz

Největší akvizice Alphabetu v historii. Za 32 miliard dolarů koupí firmu Wiz

Přečíst článek
Doporučujeme