Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Firma Vítkovice podnikatele Světlíka se loni dostala do ztráty 111 milionů

Předseda dozorčí rady Vítkovic Jan Světlík
ČTK
 ČTK

Společnost Vítkovice se po předloňském zisku 162,8 milionu korun dostala v roce 2020 do ztráty 111 milionů korun. Firma, která zastřešuje služby pro některé dceřiné společnosti ze skupiny Vítkovice ostravského podnikatele Jana Světlíka, loni vytvořila tržby z prodeje výrobků a služeb 120,8 milionu korun, to je o 44 milionů méně než o rok dříve. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti.

Firma se v minulých letech potýkala s insolvencemi některých svých dceřiných společností. Dřívější strojírenský holding prodělal zásadní proměnu a ve skupině zůstalo už jen několik nevýrobních firem. Vítkovice se zabývají hlavně developerskými projekty nebo správou nemovitostí. Spolu s dceřinými firmami mají téměř 500 zaměstnanců.

„Vítkovice se v roce 2020 účetně vypořádávaly s restrukturalizací a úpadkem původních výrobních dcer. Vytvořily opravné položky na pohledávky a akciový podíl ve Vítkovicích Heavy Machinery, na ručení za Vítkovice Power Engineering a vedle toho vytvořily rezervy na sanované pozemky. Bilance zmíněných položek a mírná provozní ztráta v rozsahu necelých deseti milionů pak vytvořily konečnou výši čisté ztráty společnosti,” řekla mluvčí Vítkovic Eva Kijonková.

Předseda představenstva Rodan Broskevič uvedl, že Vítkovice se vypořádaly i s dopady koronavirové pandemie a jejich činnost nebyla zásadním způsobem ovlivněna. S vlivy pandemie se vypořádaly i jejich dceřiné společnosti.

Průmyslník Jaroslav Strnad se rozkročil do jaderného průmyslu.

Průmyslník Strnad se rozkročil do jaderného průmyslu. Koupil Chemcomex

Průmyslník Jaroslav Strnad na přelomu roku koupil třebíčského výrobce potrubních systémů pro jaderné elektrárny Chemcomex. Informaci, která vyplynula z evidence skutečných majitelů firem, jako první přinesl server E15. Deníku ji bez dalších detailů potvrdil Strnadův mediální zástupce Andrej Čírtek. Výše transakce tak nebyla odtajněna.

Přečíst článek

„Společnosti Vítkovice Hammering se podařilo vyrovnat se s výpadky tržeb v segmentu speciálních slitin jinými zakázkami a udržet tak kladné hospodaření v roce 2020,” uvedl Broskevič. Společnosti Vítkovice Testing Center se podle něj dařilo získávat řadu menších zákazníků, čímž vybalancovala snížený počet zakázek tradičních velkých zákazníků. „Společnost Vítkovice IT Solutions je stále stabilní a neustále se rozvíjející společností na trhu v oblasti IT technologií,” uvedl Broskevič.

Kijonková uvedla, že celkové tržby Vítkovic včetně příjmů z prodeje pozemků činily asi 800 milionů korun. Firma v pozvánce na valnou hromadu uvedla, že ztrátu za rok 2020 chce uhradit z nerozděleného zisku minulých let.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Testování proudového motoru (ilustrační foto)

České strojírenství svírají obavy. Srazí Trumpova cla zdejší firmy do útlumu?

Přečíst článek
Doporučujeme