Stanjura: Zvažujeme návrh na insolvenci Liberty. Půjčka od státu je vyloučená

Stát jako věřitel hutní společnosti Liberty Ostrava, která má problémy platit své závazky, zvažuje i podání návrhu na insolvenci. Radiožurnálu to řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Dodal, že situaci by to ale ztížilo. Zcela vyloučená je pak podle něj finanční pomoc od státu. Stanjura uvedl, že huť má pohledávky v rámci své skupiny sedm nebo osm miliard korun, pokud by tedy vlastník peníze nechal v Liberty Ostrava, žádný problém by nyní nenastal, podotkl. Firma patří od roku 2019 do Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty. Českému státu dluží Liberty Ostrava 1,5 miliardy korun.
Huť ode dneška nebude dostávat žádné energie, protože její dodavatel Tameh Czech skončil v úterý v úpadku a zastavuje provoz. Firma v úterý svým hlavním partnerům představila podrobnosti optimalizačního plánu, který zlepší provozní, obchodní a finanční výsledky společnosti. Tento plán by měl vést k úplnému splacení pohledávek věřitelů společnosti Liberty Ostrava a získal již podporu významného věřitele, uvedla firma v tiskové zprávě. Jméno věřitele firma neuvedla. Podle Stanjury je stát druhým největším věřitelem.
„Jeden z možných scénářů je - a já neříkám, že ho uděláme, nebo navrhujeme - že dáte návrh na prohlášení insolvence takové firmy,“ řekl ministr Radiožurnálu. Doplnil, že návrh na insolvenci zvažují celou dobu. „Podle informací, které máme k dispozici, to samozřejmě ztěžuje tu roli, pokud by takový návrh byl podán a byl soudem potvrzen. Poctivě ale říkám, že zvažujeme všechny možnosti,“ uvedl.
Vyloučil ale finanční pomoc. „Protože taky by se mohlo stát, že druhý den, co státní pomoc poskytneme, ty peníze zase odejdou do ostatních částí té skupiny,“ řekl Stanjura. Podle něj je nyní situace taková, že zatím Liberty plní své povinnosti, a to jak vůči státu, tak vůči zaměstnancům.
Stát vymáhá pohledávku, kterou v září za Liberty Ostrava zaplatila státní pojišťovací společnost EGAP. S firmou stát sjednal splátkový kalendář. „Zatím ho Liberty platí, ale zdaleka nemá splněno. Státu zatím uhradil podnik jenom velmi malou část toho dluhu a podstatná část dluhu zůstává na splacení v příštích měsících a letech,“ doplnil.
Liberty Ostrava vyrábí ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl. I s dceřiným firmami má 6000 zaměstnanců. Se zástupci skupiny Liberty Steel se ve středu setká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN).
Problémy Liberty Ostrava jsou důsledkem špatných rozhodnutí někdejší Babišovy vlády, napsal redakci newstream.cz jeden ze čtenářů serveru.
Dopis čtenáře: Vládo, nedávej do Liberty ani korunu, nemá to cenu
Názory
Situace ostravských hutí Liberty Ostrava je velmi vážná, negativní sociální dopady mohou zasáhnout až 100 tisíc lidí, řekl předseda Odborového svazu Kovo (OS KOVO) Roman Ďurčo. Odbory proto vyzvaly vládní i opoziční politiky, aby při jednáních o firmě postupovali jednotně. Oslovili i velvyslanectví Velké Británie, kde má mateřská firma Liberty sídlo.
Situace v Liberty Ostrava je závažná a může zasáhnout až 100 tisíc lidí, varují odbory
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.