Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Start komunitní energetiky v Česku. Zájemci o sdílení se mohou registrovat

solární panely
Pixabay
 ČTK

Zájemci o sdílení elektřiny se mohou ode dneška registrovat u Elektroenergetického datového centra (EDC). Znamená to začátek komunitní energetiky v Česku, uvedl zástupci ministerstva průmyslu a obchodu a EDC.

Centrum zahájilo činnost systému v módu, který už registraci zájemců a sdílení umožňuje. S plným provozem, který bude zahrnovat také služby akumulace či agregace elektřiny se počítá od poloviny roku 2026.

Vznik energetických komunit v Česku zavedla loňská novela energetického zákona. V energetických komunitách bude možné prostřednictvím distribuční sítě sdílet místně vyrobenou elektřinu. Novela umožňuje také sdílení vlastní vyrobené elektřiny na jiném předávacím místě, například z chalupy do bytu.

Do komunitní energetiky se budou moci zapojit domácnosti, samosprávy a firmy, a to ve dvou režimech. Jednodušší režim aktivního zákazníka umožní sdílení elektřiny mezi až 11 předávacími místy napříč ČR. Další možností jsou pak energetická společenství, v nichž může být až 1000 předávacích míst na souvislém území správních obvodů nejvýše tří obcí s rozšířenou působností nebo v Praze. Obecnou podmínkou pro sdílení bude osazení průběhových elektroměrů na všech odběrných místech, které budou distributoři provádět zdarma.

„Dnes ráno byl pravomocně schválen Řád EDC. S jeho přijetím tak mohlo EDC zahájit svou činnost a může přijímat žádosti zájemců o sdílení elektřiny," uvedl předseda Rady Energetického regulačního úřadu Stanislav Trávníček. Po dvou hodinách provozu centrum evidovalo kolem 300 žádostí.

Patrícia Čekanová, Prezidentka Asociace komunitní energetiky ČR

Expertka: Česku ve využívání energie z obnovitelných zdrojů brání hned několik věcí

Jen málokterá země na světě umí z obnovitelných zdrojů vyrobit tolik elektrické energie, aby jí tato energie pokryla celou vlastní spotřebu. Kde to zvládají nejlépe, do jaké míry se k těmto zemím blíží Česká republika a co nám nejvíce brání ve využívání energie z obnovitelných zdrojů popisuje v rozhovoru pro Newstream Patrícia Čekanová z Asociace komunitní energetiky ČR.

Přečíst článek

Chystá se další novela

Zájemci se musí zaregistrovat na portálu www.edc-cr.cz. „O uzavření smlouvy budeme informovat žadatele prostřednictvím zprávy zaslané nejpozději do 20 dní od přijetí žádosti. Vyhověli jsme připomínkám při schvalování Řádu EDC a zkrátili jsme tuto lhůtu z původně uvažovaných 30 na maximálně 20 dní,” uvedl  šéf centra Petr Kusý.

Centrum současně s přípravou hlavního IT systému v minulých týdnech vytvořilo také komunikační linky pro zájemce, dále videonávody a manuály. „Od začátku července naše call centrum na telefonním čísle 800 720 204 vyřešilo přes 1000 telefonátů," podotkl Kusý.

EDC nyní funguje v tzv. dočasném řešení, které umožňuje sdílení elektřiny v rámci komunitní energetiky mezi aktivními zákazníky, výrobci elektřiny a v rámci energetických společenství.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) upozornil, že vláda nyní připravuje další novelu energetického zákona, která která zavádí pravidla pro akumulaci, agregaci a flexibilitu energie. „To během druhé poloviny roku 2026 společně s rozšířením funkcionalit EDC nabídne další možnosti, jak ještě efektivněji využívat obnovitelné zdroje energie. Akumulace a flexibilita umožní lidem a podnikům lépe řídit svoji spotřebu," řekl ministr.

elektroměr, elektřina

PRE od září zlevní elektřinu i plyn. Koho se to týká?

Pražská energetika (PRE) od začátku září zlevní energie téměř 700 tisícům odběratelům bez fixace. Ceny elektřiny oproti současnosti klesnou až o 20 procent, ceny plynu pak o 16 procent, uvedla Pražská energetika. Energie letos postupně zlevňují i další dodavatelé, reagují tak na pokles velkoobchodních cen energií.

Přečíst článek

Rozvodná síť se musí rekonstruovat, ilustrační foto

Moderní elektroenergetické sítě vyjdou téměř na půl bilionu.  Financování není úplně jasné

S nástupem zelené energetiky vyžaduje zásadní změnu přenosové soustavy a distribučních sítí. Dochází totiž k decentralizaci výroby a modernizace je nutná k připojení solárů, tepelných čerpadel a růstu elektromobility. Jedná se o další revoluci, tentokrát energetickou. Shodli se experti.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

plynovod, ilustrační foto

Češi a Poláci neustále kritizují Brusel, teď tu ale žadoní o peníze. Na dostavbu plynovodu Stork II

Přečíst článek
Doporučujeme