Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Starty raket Falcon 9 odloženy. Space X Elona Muska zůstává na zemi

Z Kennedyho vesmírného střediska na východě Floridy odstartoval let společnosti Axiom Space, který představuje první ryze soukromou misi na oběžnou dráhu podporovanou americkou vesmírnou agenturou NASA.
ČTK / AP
 ČTK

Americký Federální úřad pro letectví (FAA) pozastavil starty raket Falcon 9 soukromé společnosti SpaceX poté, co se jedné z těchto raket nepodařilo umístit satelity na správnou oběžnou dráhu. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ní se jedná o první selhání Falconu 9 za více než sedm let.

Raketa odstartovala z Vandenbergovy základny amerických vesmírných sil v Kalifornii ve čtvrtek večer místního času, aby na oběžnou dráhu umístila 20 družic pro síť Starlink, kterou buduje společnost SpaceX s cílem umožnit přístup k internetu odkudkoli na Zemi.

Selhal druhý stupeň

První stupeň rakety se plánovaně odpojil a vrátil se na Zemi, druhý stupeň rakety ale selhal. Satelity Starlink tak byly vypuštěny na nižší oběžnou dráhu, než bylo plánováno.

"Satelity se pohybují tak nízko, že je gravitace Země při každém oběhu stáhne o pět kilometrů blíže k zemské atmosféře, takže tyto družice nevyhnutelně znovu vstoupí do atmosféry a plně zaniknou," napsala společnost miliardáře Elona Muska. "Nepředstavují hrozbu pro ostatní družice na oběžné dráze ani pro bezpečnost veřejnosti," dodala.

Elon Musk

Brusel zatápí Muskovi. Síti X hrozí postihem

Internetová síť X amerického miliardáře Elona Muska podle předběžných závěrů Evropské komise porušuje pravidla Evropské unie o digitálním obsahu. Komise ve svém sdělení dále dodala, že pokud se její závěry potvrdí, vyměří firmě pokutu a bude požadovat výrazné změny jejích praktik.

Přečíst článek

Starty raket Falcon 9 zůstanou pozastavené, dokud společnost SpaceX nevyšetří příčinu selhání, neopraví raketu a nezíská souhlas Federálního úřadu pro letectví s dalšími lety, uvedl FAA v prohlášení. Podle agentury Reuters může tento proces trvat několik týdnů až měsíců, v závislosti na složitosti problému a plánu SpaceX na nápravu.

SpaceX znovu testuje raketu Starship, cílem je dostat ji do kosmu a zpět

A teď vzhůru na Mars. Muskovi se podařilo vzlétnou a znovu přistát s lodí Starship

Společnost SpaceX dnes na čtvrtý pokus poprvé dokončila testovací let svého obřího dopravního systému Starship, s nímž chce v budoucnu létat na Měsíc nebo na Mars. Na rozdíl od třetího testu se její vesmírná loď nerozpadla při klesání atmosférou a přistála v Indickém oceánu, byť s poškozeným křídlem. Společnost miliardáře Elona Muska tak učinila významný krok na cestě k opakovaně použitelnému vesmírnému plavidlu.

Přečíst článek

Pro Falcon 9 to bylo první selhání od září 2016, kdy raketa explodovala při testu na Mysu Canaveral na Floridě. Společnost SpaceX uvedla, že podle předběžných zpráv byl důvodem nejnovější nehody únik kapalného kyslíku, který se užívá jako palivo v raketových motorech.

"Tato událost je připomínkou toho, jak jsou lety do vesmíru technicky náročné. Do dnešního dne jsme uskutečnili 364 úspěšných startů Falconů," napsala společnost.

Vesmírná loď Starliner vzlétla

Calypso je na cestě k ISS. Boeing to dokázal, bude konkurovat Muskově SpaceX

Vesmírná loď Starliner společnosti Boeing odstartovala k dlouho odkládanému prvnímu testovacímu letu s posádkou, který může firmu přiblížit k zajišťování pravidelných misí americké vesmírné agentury NASA. Dva američtí astronauti se Starlinerem míří na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), aby mimo jiné prověřili fungování lodě při automatickém i ručním ovládání.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Z amerického kosmodromu 2. března 2023 odstartovala raketa Falcon 9, která má k Mezinárodní vesmírné stanici vynést čtyřčlennou posádku v lodi Crew Dragon

AKTUALIZOVÁNO: Raketa Falcon s lodí Crew Dragon konečně odstartovala. Podívejte se na video

Přečíst článek
Doporučujeme