Stát musí vrátit část mobiliáře zámku Opočno šlechtě, rozhodl soud

Nejvyšší soud potvrdil verdikt o vydání části mobiliáře státního zámku Opočno na Rychnovsku dědicům rodu Colloredo-Mansfeld.
Soud odmítl dovolání Národního památkového ústavu (NPÚ) i Kristiny Colloredo-Mansfeldové, uvedl vedoucí oddělení styku s veřejností Nejvyššího soudu Václav Vlček. Památkáři verdikt Nejvyššího soudu nekomentovali, protože podle mluvčí územní památkové správy NPÚ na Sychrově Lucie Bidlasové zatím nemají rozhodnutí soudu k dispozici.
„Rozhodnutí Nejvyššího soudu ze dne 23. října 2024 zatím nebylo vyhotoveno, proto nelze sdělit další podrobnosti,“ doplnil Vlček.
FOTOGALERIE: Podívejte se do státního zámku Opočno
Restitucí dotčené předměty podle Bidlasové dál zůstávají na prohlídkových trasách opočenského zámku, protože památkáři k nim mají s dědici uzavřenou dohodu o výpůjčce. „Návštěvníci je tak stále mohou na prohlídkových trasách vidět,“ uvedla mluvčí NPÚ. Kdyby si restituenti předměty odvezli, památkáři by je podle svých dřívějších vyjádření dokázali s výjimkou rozměrných pláten v obrazárně nahradit jinými předměty z depozitářů.
Třicetiletý spor o vlastnictví samotného zámku skončil v roce 2021. Soudy rozhodly, že zámek patří státu. V případě mobiliáře nastala jiná situace. Podle pardubických soudů dědicové prokázali, že jsou oprávněnými osobami a že věci přešly do vlastnictví státu bez právního důvodu.
Okresní soud v Pardubicích už v roce 2006 uložil památkářům povinnost, aby uzavřeli s dědici dohodu o vydání některých movitých věcí. Šlo konkrétně o slavnostní kočár, obrazy, svítidla, zbraně, brnění či lovecké trofeje. Po řadě peripetií verdikt s dílčími úpravami loni potvrdila pardubická pobočka krajského soudu.
Dovolání pak podali jak památkáři, tak zástupkyně rodu Colloredo-Mansfeldová. V jejím případě dovolání směřovalo jen do části výroku, který nebyl v její prospěch. V mezičase památkáři s restituenty jednali o výpůjčce mobiliáře, aby mohl dál zůstat na zámku v Opočně.
Potomci původních majitelů poukazovali v soudních řízeních na to, že movité věci nemohly sdílet osud zestátněného zámku - měly totiž různé majitele. Zámek vlastnil Josef Colloredo-Mansfeld mladší, narozený v roce 1910, sbírky patřily Josefu Colloredo-Mannsfeldovi staršímu, narozenému roku 1866. Podstatnou otázkou bylo také to, kdy který majetek přešel na stát, zda před únorem 1948, anebo až po něm.
Vlaková doprava je na vzestupu. Rekonstrukce hlavního nádraží čeká nejen Prahu a Brno, ale prošla jí i Plzeň nebo České Budějovice, a to podle projektu architektonického ateliéru A8000.
V Plzni i Budějovicích to jde. Na rozdíl od Prahy tam citlivě zrekonstruovali nádraží
Reality
Předaukční výstavě v Galerii Kodl na Národní třídě v Praze, která bude pro zájemce otevřena 28. října, dominuje velkoformátový obraz Země malíře Josefa Šímy z roku 1960. Do aukce největší obraz, jaký kdy Šíma namaloval, půjde s vyvolávací cenou deset milionů korun.
Galerie Kodl chystá aukci. Nejcennější položkou je obraz od malíře Šímy
Filantropie
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.