Statisícům Pražanů zlevní energie. PRE odtajnila ceník

Boj o zákazníky se u dodavatelů energií vyostřuje. Ceny jdou hluboko pod vládní strop. Nejnověji pokles cen oznámila Pražská energetika. Průměrná domácnost podle ní ušetří za rok jednotky tisíc.
Pražská energetika (PRE) zlevní od 1. září elektřinu a plyn pod úroveň vládního cenového stropu, a to v případě elektřiny zhruba o 20 procent a u plynu asi o 30 procent. Uvedl to mluvčí společnosti Karel Hanzelka. Zlevnění se podle něj bude týkat velké většiny zákazníků firmy. PRE má podle statistik operátora trhu zhruba 750 tisíc odběratelů elektřiny a dalších skoro 30 tisíc odběratelů plynu.
V případě domácností s vysokým tarifem, které elektřinu nepoužívají k ohřevu vody a k topení, bude nová cena silové elektřiny 3,95 korun bez DPH za kilowatthodinu (KWh) U těch s ohřevem vody pak bude 3,85 korun bez DPH ve vysokém tarifu a 3,65 koruny v nízkém, dříve označovaném jako noční proud. Vládní cenový strop je 5000 korun bez DPH za megawatthodinu, tedy pět korun za kilowatthodinu. U plynu od září většina zákazníků PRE zaplatí 1,74 koruny bez DPH oproti vládnímu stropu 2,50 koruny bez DPH.
V případě elektřiny se zlevnění dotkne asi 700 tisíc odběratelů, kteří již nemají zafixované ceny pod vládním stropem. Ti, kteří elektřinou netopí a neohřívají vodu, ušetří podle Hanzelky v průměru 1990 korun ročně. „Zákazníci s bojlerem ušetří v průměru za rok 5270 korun. Ve všech případech samozřejmě závisí na individuálním charakteru spotřeby jednotlivých domácností,“ uvedl mluvčí. Dodal, že firma klienty o změně bude informovat v srpnu dopisem nebo elektronickou poštou a nabízí také možnost fixace nových cen do konce roku 2024.
Vyostřený boj o zákazníka
„Díky teto úpravě ceníku se PRE v současné chvíli stane zřejmě nejlevnějším velkým dodavatelem elektrické energie na trhu, což ocení nejen Pražané, ale i občané přemýšlející o změně tarifu,“ uvedl předseda dozorčí rady firmy a šéf energetického výboru pražského zastupitelstva Jan Chabr (TOP 09).
Vláda kvůli výraznému zdražování energií stanovila cenové stropy pro elektřinu a plyn od začátku letošního roku. Platí pro domácnosti, firmy i veřejné instituce, k finální ceně pro odběratele je nutné připočítat ještě distribuční poplatky. Zastropování cen by vláda měla podle předpokladu ukončit na konci roku.
V předchozích měsících zlevňovali pro část odběratelů i další dodavatelé. Nové tarify pod vládou stanovenými limity začali dodavatelé v ČR nabízet téměř od začátku roku. Už v prvních měsících roku snížily ceny pod vládní cenový strop u některých tarifů například E.ON, innogy, Centropol, Pražská plynárenská a další dodavatelé. Nový fixovaný produkt s postupně klesající cenou od jara nabízí také ČEZ. Nový fixovaný tarif od března nabízela i PRE.
Pokles cen energií na trzích opět rozhýbal nabídky tuzemských dodavatelů. Nové ceny pod vládou stanoveným cenovým limitem představil ČEZ, největší dodavatel energií v Česku. Nově společnost v průměru zlevňuje elektřinu o 350 korun za megawatthodinu a plyn o 300 korun.
ČEZ zlevňuje elektřinu i plyn. Nové ceny stanovil 510 korun pod vládními stropy
Money
Společnost Centropol od příštího týdne zlevní zemní plyn pod vládní strop. Podstropové ceny, které budou oproti cenovému stropu o 311 korun za megawatthodinu (MWh) nižší, budou moci využívat noví i stávající zákazníci se smlouvami na dobu neurčitou. Společnost s více než 290 tisíci odběrateli snižovala ceny plynu i elektřiny pod strop už dříve, tehdy však s povinnou fixací. Ceny pod vládním maximem začali v reakci na klesající ceny energií na trhu snižovat i další dodavatelé.
Centropol pokračuje ve zlevňování plynu pro zákazníky. A bez fixace
Zprávy z firem
Energetická společnost innogy zlevní od začátku března elektřinu pod cenový strop. Cena za jednu megawatthodinu (MWh) bude 250 korun pod stropem, podmínkou však je uzavření smlouvy na 15 měsíců, oznámila společnost innogy.
Innogy zlevní elektřinu, výrazně pod vládní strop. Podmínkou je fixace
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.