Státní ČEPS se dostal z předloňské ztráty. Loni vydělal téměř čtyři miliardy

Státní provozovatel energetické přenosové soustavy ČEPS v loňském roce zaznamenal čistý zisk 3,95 miliardy korun. Dostal se tak z předloňské ztráty téměř 3,2 miliardy korun.
Meziročně zhruba o čtvrtinu vzrostly také celkové výnosy, a to na více než 32,16 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy ČEPS, na výsledky hospodaření upozornil také Ekonomický deník. Zatím jde o nekonsolidované výsledky hospodaření, nezahrnují tak například společnosti Net4Gas a Gas Storage CZ, které ČEPS loni koupil.
„Rok 2023 lze bez nadsázky nazvat rokem energetiky. Představuje přelomové období, ve kterém se odehrály důležité změny, jež ovlivnily podobu energetického sektoru v celé EU,“ uvedl předseda představenstva ČEPS Martin Durčák.
Čím víc elektromobilů brázdí české silnice, tím horlivější diskuze se vedou o nutnosti vybudování dostatečné dobíjecí infrastruktury. Na pokrytí potřeb dobíjení všech elektromobilů proudí miliony ze státní kapsy, ale i ze soukromých firem. Jaká je budoucnost dobíjecí infrastruktury v Česku?
Seriál Elektromobilita: Česko má mít 35 tisíc dobíjecích míst. Bude to stačit?
Money
V této souvislosti připomněl akvizici společností Net4Gas a Gas Storage CZ, od kterých si stát slibuje posílení tuzemské energetické bezpečnosti. Provozovatele tuzemských plynovodů Net4Gas koupil ČEPS v závěru loňského roku, za zadluženou společnost zaplatí maximálně pět miliard korun, konečná suma však bude záviset na hospodaření podniku a splnění nastavených ekonomických parametrů.
V létě 2023 pak ČEPS koupil také provozovatele šesti tuzemských zásobníků plynu Gas Storage CZ za 360 milionů eur, tedy přes devět miliard korun. Zatímco Gas Storage CZ loni více než ztrojnásobil provozní zisk na téměř 1,4 miliardy korun, Net4Gas se loni propadl do ztráty 1,7 miliardy korun.
Německo vydalo zatykač na Ukrajince, jenž se měl podílet na přípravě exploze plynovodů Nord Stream v září 2022, uvádí ve své dnešní zprávě list Süddeutsche Zeitung. Jde o potápěčského instruktora, který žije v Polsku.
Za explozí plynovodů Nord Stream stál potápěč z Ukrajiny. Německo už na něj vydalo zatykač
Money
Velké investice
ČEPS loni navýšil také investice do přenosové soustavy na 6,2 miliardy korun, což je podle Ekonomického deníku dosud nejvyšší investovaná částka. Mezi nejvýznamnější projekty loňského roku podle společnosti patřilo dokončení modernizace transformovny Kočín, jedné z největších staveb přenosové soustavy České republiky. Modernizace trvala šest let a stála téměř čtyři miliardy korun.
Akciová společnost ČEPS působí na území České republiky jako výhradní provozovatel přenosové soustavy na základě licence na přenos elektřiny, udělené Energetickým regulačním úřadem podle Energetického zákona. Udržuje, obnovuje a rozvíjí 44 rozvoden se 79 transformátory, z nichž některé jsou určeny pro převádění elektrické energie z přenosové do distribuční soustavy, a vedení o celkové délce přes 5700 kilometrů. Sto procent akcií společnosti vlastní přes ministerstvo průmyslu a obchodu stát.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.