Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Stavební sektor drží rekonstrukce, stát zjednoduší dotace

Stavební sektor drží rekonstrukce, stát zjednoduší dotace
PR Velux, užito se svolením
Komerční spolupráce

Téměř polovina českých domácností se chystá v nejbližších dvou letech rekonstruovat své bydlení. Rekonstrukční trh je tak jedním z mála sektorů stavebnictví, který si drží rostoucí trend. Český bytový fond přesto zůstává zastaralý, stát chce tempo rekonstrukcí urychlit a vylepší tak své dotační programy.

Reklama

Přestože české stavebnictví prochází útlumem, mohlo by především v rekonstrukční oblasti začít letos docházet k pozvolnému oživení. „Český bytový fond je totiž stále zastaralý, průměrné stáří bytů přesahuje 40 let. Byty či domy stavěné před několika desítkami let už neodpovídají současným očekáváním od moderního bydlení. Tempo rekonstrukcí tak znovu zrychlí, i díky klesajícím úrokovým sazbám,“ vysvětluje Public Affairs manager výrobce střešních oken VELUX Ondřej Boreš.

PR Velux, užito se svolením

Úpravy dotačních programů na zelené rekonstrukce

Stát domácnosti podporuje dotačními programy, které jsou určeny především na rekonstrukce vedoucí ke snížení emisí a energetické náročnosti domácností. V roce 2025 přitom v těchto programech dojde k řadě úprav. Hlavní změnou v dotačních programech je, že stát bude vyplácet peníze předem, doposud to bylo možné jen u nízkopříjmových žadatelů. Podle ministerstva životního prostředí se totiž vyplácení záloh osvědčilo. A při současných nákladech na nové bydlení chce stát tempo renovací rodinných domů i bytů zrychlit a zjednodušit.

Současné programy NZÚ Standard a NZÚ Light se od února sjednotí do jednoho programu NZÚ Light. Dotace lze využít na snížení energetické náročnosti domácností, typicky na zateplení, nová okna či fotovoltaiku.

Rekonstruovat chce polovina domácností

Podle aktuálních dat výrobce střešních oken VELUX se na rekonstrukci v nejbližších dvou letech chystá téměř polovina obyvatel České republiky. „Češi chtějí bydlet lépe, moderněji i zdravěji. U rekonstrukcí tak neřeší jen to, aby jejich domácnost vypadala lépe a byla modernější. Zaměřují se stále častěji i na energetickou náročnost domácnosti a vhodné vnitřní klima – dostatek čerstvého vzduchu a světla, ideální teplotu nebo třeba boj s vlhkostí,“ vysvětluje za VELUX Ondřej Boreš.

Reklama
Průzkum společnosti Velux

Za největší neduhy lidé označují nedostatek čerstvého vzduchu a malou světelnost bytů, nevyhovující teplotu či vlhkost a vznik plísní. Každá osmá domácnost se chystá na investici do úsporných zdrojů energie, jako jsou solární panely či tepelná čerpadla.

Víte, jak na rekonstrukce a dotace? Podívejte se na prověřené tipy a triky!

Třetina domácností přitom chce využít některý z dotačních programů. Cílem dotačních programů je především snížení energetické náročnosti provozu českých domů a bytů. Stát už na dotačních programech vyplatil téměř 50 miliard korun, podpořil 250 tisíc projektů s průměrnou výší podpory téměř 190 tisíc korun. „Přes výrazný pokrok v posledních letech přitom ČR stále za průměrem EU v ekologickém provozu domácností zaostává, ekologická stopa českých domácností je o čtvrtinu vyšší,“ vysvětluje za VELUX Ondřej Boreš.

Průzkum společnosti Velux

Poslední data Eurostatu ukazují, že v České republice pochází z obnovitelných zdrojů 26 % energie určené na vytápění či chlazení nemovitostí. „Česká republika v tomto směru udělala ohromný skok, ještě v roce 2004 z obnovitelných zdrojů pocházelo jen 10 % energie. Číslo navíc dále rychle poroste, současné dotační programy zaměřené na rekonstrukce míří především na nižší spotřebu energií a využívání obnovitelných zdrojů,“ dodává Ondřej Boreš.

VELUX dlouhodobě monitoruje kvalitu bydlení v Evropě, data pravidelně zveřejňuje v tzv. Healthy Home Barometru. Jeho letošní vydání upozorňuje na to, že s problémy s nevhodnými podmínkami se potýká stále velká část Evropanů – 1 ze 4 evropských domácností žije v bytech či domech s nevyhovujícím vnitřním klimatem.

video

Stavební spoření zažívá renesanci, protože je výhodné, říká Pavel Čejka z Raiffeisen stavební spořitelny

Stavební spoření zažívá po loňském roce, kdy byla diskuse, jestli vůbec bude státní podpora, renesanci. „Je to ze dvou hlavních důvodů. Zmizela nejistota, klienti vědí, že státní podpora je tisíc korun,“ říká Pavel Čejka, předseda představenstva Raiffeisen stavební spořitelny.

Přečíst článek

Byt ve funkcionalistickém domě v centru Prahy prošel kompletní rekonstrukcí

Rekonstrukce bytu v Masné je poctou tradičnímu řeznickému řemeslu

Rekonstrukce starého bytu ve funkcionalistickém domě v historickém centru Prahy se ujali architekti ze studia Iva Hájková Studio. Celý proces velmi ovlivnila poloha a historie domu, ke kterému se váže tradice řeznictví a uzenářství.

Přečíst článek

Oheň v krbu

Ochota Čechů investovat do ekologického vytápění slábne. Hříšníkům hrozí drastické pokuty

V Česku je navzdory zákazu nadále v provozu jako hlavní zdroj tepla přes 100 tisíc neekologických kotlů. Zákaz kotlů, které nesplňují parametry třetí a vyšší emisní třídy, platí od letošního září. Tehdy lidé využívali jako hlavní zdroj tepla téměř 150 tisíc nevyhovujících kotlů, uvedl prezident Asociace podniků topenářské techniky Zdeněk Lyčka. Dotýká se to hlavně domácností na venkově, kde lidé byli dlouhá léta zvyklí používat staré kotle na tuhá paliva nejen k vytápění, ale i k ohřevu vody. 

Přečíst článek

Každý komín musí ze zákona projít každý rok kontrolou

Obyčejná práce: Lidem je často jedno v čem topí, budu je muset víc nahlašovat, říká kominík

Od letošního září je v Česku zakázán provoz kotlů na tuhá paliva, které spadají do 1. a 2. emisní třídy. Uživatelé, kteří staré kotle nevyměnili, mohou čekat obecní kontroly.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Zateplení domu, ilustrační foto

Dotace na zateplení a renovace se opět otevírají. Nově o ně mohou žádat i sociálně slabší rodiny

Přečíst článek
Rozbíhá se další fáze programu Nová zelená úsporám

Hon na miliony na zateplení. Rozbíhá se další fáze dotačního programu Nová zelená úsporám

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme